Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Špecializovaný tím Elektro spolu s približne 100 policajtmi a ïalšími osobami práve zasahujú v areáli jadrovej elektrárne Mochovce v rámci policajnej akcie s krycím názvom Atóm. Ide o akciu v rámci trestného konania vedeného za obzvlášť závažný zločin podvodu, ktorý priamo súvisí s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne. Bratislava, 3. marec 2020.
Foto: archívne, SITA/Polícia Slovenskej republiky
31. januára 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Zmluvu štát a Slovenské elektrárne stále nepodpísali, dodávka elektriny za zastropovanú cenu nie je ohrozená

Zmluvu o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu pre domácnosti v tomto a budúcom roku medzi štátom a Slovenskými elektrárňami sa nepodarilo podpísať ani počas prvého mesiaca nového roka. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, rokovania naďalej pokračujú.

So Slovenskými elektrárňami prebiehajú naďalej intenzívne rokovania ohľadom podpisu implementačnej zmluvy pre memorandum o spolupráci medzi Slovenskými elektrárňami, Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom financií SR,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík.

Dodávky silovej elektriny

Dodávky silovej elektriny (tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny – pozn. red.) za zastropovanú cenu na úrovni 61 eur za megawatthodinu pre domácnosti však nateraz podľa ministerstva ohrozené nie sú.

Dávame do pozornosti, že elektrická energia je domácnostiam dodávaná v zmysle memoranda, ktoré bolo zároveň potvrdené Európskou komisiou, ale i na základe schváleného nariadenia vlády o všeobecnom hospodárskom záujme, ktoré zároveň kopíruje podmienky uvedeného memoranda,“ dodala Pavlusík. Či budú mať domácnosti zastropovanú silovú elektrinu len v tomto, ale aj v budúcom roku, ako je to uvedené v memorande, zatiaľ ministerstvo nekonkretizovalo.

Komplikovaná situácia

Ako koncom vlaňajška povedal minister hospodárstva Karel Hirman, podpísanie zmluvy komplikuje finančná situácia v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Základným problémom bolo meškanie spustenia komerčnej prevádzky tretieho jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Slovenské elektrárne v polovici januára už informovali, že tretí blok prešiel do etapy energetického spúšťania. V tejto etape uvádzania do prevádzky sa zvyšuje výkon reaktora v prvom kroku na 5 % a vykonávajú sa ďalšie testy.

Simulujú sa aj situácie, ktoré elektráreň v bežnej prevádzke pravdepodobne nikdy nezažije. Pri zvýšení výkonu reaktora na 20 %, keď sa v parogenerátoroch produkuje už dostatočné množstvo pary, bude prvý turbogenerátor a neskôr aj druhý turbogenerátor prifázovaný k elektrizačnej sústave a do siete začnú tiecť prvé megawatthodiny nízkouhlíkovej elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.