Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Zmeny v energetickej politike prinesú Nemcom vyššie náklady na energie

V prípade spoločnosti Amprion, ktorá prevádzkuje najdlhšiu sieť vysokonapäťových vedení, odhaduje Verivox nárast poplatkov až o 8,3 %. Zdražovanie na budúci rok potvrdil aj hovorca Spolkovej agentúry pre rozvodné siete, neuviedol však konkrétne údaje.

V konečnom dôsledku všetko zaplatia spotrebitelia. Náklady na prenos energie tvoria zhruba 23 % ceny elektrickej energie, pričom len očakávané zvýšenie týchto nákladov bude stáť priemernú domácnosť s ročnou spotrebou 4000 kilowatthodín 10 eur ročne plus daň z pridanej hodnoty. Najväčší nárast sa očakáva na severe krajiny s množstvom veterných parkov a na juhu, kde sa v súčasnosti aktívne budujú nové vedenia. Odborníci odhadujú, že na prenos energie pôjde celkovo zhruba 18 miliárd eur ročne.

Najväčší vzostup poplatkov za energie o 7,7 % zaregistroval Verivox v Bádensku-Württembersku, čo pre priemernú domácnosť znamená 20 eur ročne. Hamburg musí na budúci rok počítať so zdražením o 6,7 % (16 eur) a Šlezvicko-Holštajnsko o 6,3 %.

O politické debaty sa v rámci energetickej politiky starajú aj výrazné regionálne rozdiely v sieťových poplatkoch. Podľa Verivoxu napríklad v ekonomicky prosperujúcom Bavorsku budú domácnosti v roku 2016 platiť v priemere takmer 250 eur, kým v Brémach len 200 eur. Hospodársky slabšie spolkové krajiny sú na tom horšie: domácnosti v Meklenbursku-Predpomoransku zaplatia 342 eur a v Brandebursku až 352 eur.

Jedinou útechou pre súkromných odberateľov môže byť neustále klesajúca burzová cena elektrickej energie, vďaka čomu je jej nákup lacnejší. Reálna úľava však príde iba v prípade, že energetické podniky túto úsporu prenesú aj na svojich koncových odberateľov.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.