Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Environmental protection gb0b7903e2_1920.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
18. novembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zmena energetiky pre klimatické ciele nebude jednoduchá ani rýchla, myslí si SPNZ

Rovnako sa ukazuje, že Európska únia musí svoje klimatické plány a ciele koordinovať aj s najväčšími svetovými znečisťovateľmi, teda Čínou, Indiou, Ruskom a USA. Inak hrozí poškodenie jej globálnej konkurencieschopnosti,“ povedal pre agentúru SITA v reakcii na nedávnu konferenciu OSN o zmene klímy (COP 26) výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Slovenskí plynári vnímajú ako problém, že štáty sa nedokázali dohodnúť na ukončení využívania uhlia.

Až 98 % spotrebúvaného zemného plynu má aj po zarátaní metánových emisií nižšiu emisnú intenzitu ako uhlie a teda jeho náhrada za zemný plyn a obnoviteľné zdroje by mala pozitívny vplyv na plnenie klimatických cieľov a znižovanie tempa globálneho otepľovania,“ myslí si Kvasňovský.

Zotrváva v cieli

Plynári však považujú za pozitívne, že Slovensko zotrváva na cieli ukončiť ťažbu hnedého uhlia. „Vďaka tomu sa po roku 2026 staneme šiestou najmenej emisnou krajinou v EÚ, kde napríklad výrazne predstihneme Českú republiku, či Nemecko,“ podotkol Kvasňovský.

Plynárenstva sa na konferencii COP 26 týkal záväzok znížiť metánové emisie do 30 %. Metán je agresívnejší plyn ako oxid uhličitý a teda škodlivejší pre životné prostredie.

Plynárenstvo zodpovedá za menej ako pätinu metánových emisií, ktoré sú produkované globálne, pričom väčšinu tvorí poľnohospodárstvo a odpadový sektor.

Záväzok už plní

Slovenské plynárenstvo už spomínaný záväzok plní. Napríklad pri preprave plynu od roku 2010 znížilo metánové emisie o viac ako tri štvrtiny.

Podľa Kvasňovského to umožnili investície do modernizácie infraštruktúry a do moderných technológií detekovania a zabraňovania metánovým únikom.

Pri distribúcii plynu sa v poslednej dekáde zrealizovala séria opatrení súvisiacich s častejšou kontrolou tesnosti, čím sa skrátil čas prípadnej propagácie úniku metánu z poruchových zariadení. Rovnako sa kontinuálne znižoval čas od identifikácie únikov plynu po ich odstránenie,“ dodal Kvasňovský.

Úniky zemného plynu

Metánové emisie na Slovensku sa v súčasnosti pohybujú na minimálnej úrovni. Napríklad spoločnosť Eustream eviduje za rok 2020 úniky zemného plynu na úrovni stotín percenta z celkovej prepravy.

Slovenské plynárenstvo podporuje Metánovú stratégiu, ktorú predstavila Európska komisia a je pripravené pomáhať pri jej napĺňaní,“ konštatoval Kvasňovský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.