Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Zlatomoravčania platia za teplo o pätinu viac, cena ešte porastie

Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti prenajalo Mesto Zlaté Moravce tepelné hospodárstvo v roku 2008 na dvadsať rokov. „Zmluva bola uzatvorená tak, že firma bude platiť ročné nájomné jeden milión vtedajších slovenských korún plus 15% zo zisku. Zisk však žiaden netvorí, takže platí len to nájomné,“ konštatuje Laktiš. V roku 2008 bola cena za gigajoul tepla 14,14 eura. Po prevzatí tepelného hospodárstva novou spoločnosťou stúpla v tom istom roku postupne až na 20,98 eura za gigajoul. Podľa zmluvy však mala cena tepla pre obyvateľov klesnúť o 2,66 eura a po prechode na výrobu tepla z drevnej štiepky o 6,64 eura. Starú plynovú kotolňu za novú modernú technológiu na báze vykurovania drevnou štiepkou vymenila firma v minulom roku. Podľa Laktiša mala rekonštrukcia kotolne stáť 1,8 milióna eur. „Podľa našich informácií sa podstatne predražila a to sa teraz premieta do ceny tepla.“ Konateľ Prvej energetickej a teplárenskej spoločnosti Ján Vereský tvrdí, že cena dodávaného tepla pri vykurovaní biomasou je v súčasnosti skutočne nižšia, ako by bola pri vykurovaní zemným plynom. Ak by spoločnosť vykonala najnevyhnutnejšie opravy na rozvodnom systéme, bola by cena za dodaný gigajoul o 30% vyššia ako je cena pre tento rok, uviedol.

Vedenie mesta podľa slov prednostu mestského úradu Jána Jamricha chápe nespokojnosť občanov, no problém nevie riešiť. Vypovedanie zmluvy, ktoré mesto zvažovalo, je podľa jeho slov nereálne. „Tie sankcie sú také vysoké, že jednoducho na to nemáme peniaze.“ Podľa Laktiša by v prípade vypovedania zmluvy muselo mesto zaplatiť Prvej teplárenskej vyše dvoch miliónov eur.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.