Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropne pole a strom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ farhan.amoor (licencia Creative Commons)
28. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Zlatá ropná horúčka sa vracia do Texasu

Obrovské ložiská ropy a nové metódy ťažby predurčujú Texas, aby sa stal v Spojených štátoch znovu veľkým producentom suroviny. Jeho pozíciu výrazne zlepšila katastrofa ropnej plošiny Deepwater Horizon, ku ktorej došlo vlani v apríli v Mexickom zálive, rastúca cena ropy na globálnom trhu a pochybnosti o budúcnosti jadrovej energetiky po nehode v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Podľa nemeckého denníka Financial Times Deutschland sa texaskí rančeri stali z večera do rána de facto milionármi.

Bridlicové uhľovodíky znamenajú revolúciu

V poslednom období bolo objavené obrovské ložisko ropy v južnom Texase. Jeho centrami sa stali mestečká Cuero, Yoakum a Gonzales. Ložisko Eaggle Ford Formation je na americkom území dlhé 500 kilometrov a presahuje až do Mexika. Mark Papa, šéf texaskej spoločnosti EOG, povedal, že jeho objavenie je jednou z najdôležitejších udalostí v sektore za posledné desaťročia. „Bridlicová ropa a bridlicový plyn revolucionizujú náš priemysel,“ dodal manažér.

Ťažbu uhľovodíkových palív umožní technológia hydraulickej frakturácie. Je mimoriadne drahá, ale vďaka rastúcim cenám ropy a plynu už môže prinášať firmám riadny zisk.

Cena pozemkov s ropou rastie

Podnikatelia veria svojim programom. V prvej fáze ich predstavitelia kupovali každý hektár pôdy s prémiou 250 USD (177,11 eura) k trhovej cene, teraz už priplácajú po 2 tis. USD. Majitelia pozemkov okrem toho získavajú podiel na zisku. EOG si v oblasti už zabezpečil 200 tis. hektárov a nepodniká v nej jediný. Pod pozemkami EOG by sa malo nachádzať asi 900 mil. barelov suroviny. Za ňou musia ísť vrtné súpravy cez tvrdé nadložie až do hĺbky 4 tis. metrov.

Kontrakty v objeme miliárd

Podľa agentúry Bloomberg sa od začiatku tohto roku uzatvorilo v ropnom a plynárenskom priemysle Spojených štátov 135 kontraktov v celkovej hodnote 41 mld. USD. Za celý minulý rok oznámili firmy kontrakty za vyše 285 mld. USD. Bola to ich druhá najvyššia ročná hodnota v histórii. Úspešnejším bol len rok 2007.

V sektore v tomto roku medzi veľké kontrakty patrí dohoda medzi britsko-austrálskou spoločnosťou BHP Billiton, ktorá kúpila bridlicové ložiská plynu od americkej spoločnosti Chesapeake v Arkansase. Zaplatí za ne 4,75 mld. USD v hotovosti, informovali nemecký denník Financial Times Deutschland a agentúra Bloomberg.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.