Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
logo Transpetrol - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Martin Baumann
26. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zisk Transpetrolu sa prepadol o tretinu

Graf: Čistý zisk Transpetrolu v rokoch 2004 – 2016. Zdroj: Finstat

Štátny Transpetrol vykázal za rok 2016 čistý zisk na úrovni 4,6 miliónov eur. Pritom v roku 2015 svietilo v kolónke ziskovosti 7,1 miliónov eur. Pod najhorší hospodársky výsledok za posledné štyri roky sa podpísala hlavne odstávka rafinérie v Litvínove, ktorá ako jediná spracováva ruskú ropu REBCO v Česku. V dôsledku havárie na etylénovej jednotke odobral jej prevádzkovateľ, Česká rafinérská, prostredníctvom ropovodu Družba medziročne o 13 % „čierneho zlata“ menej.

V tejto chvíli je už zrejmé, že štát zinkasuje z dividend menej ako očakával. V schválenom rozpočte verejnej správy ministerstvo financií počítalo s tým, že vďaka Transpetrolu si štátny rozpočet v tom minulom aj nasledujúcich rokoch prilepší o stabilných zhruba 7 miliónov eur.

Ako sme začiatkom roka informovali, cez slovenskú vetvu Družby pretieklo v roku 2016 celkom 9,2 miliónov ton ropy. Väčšina smerovala tradične do bratislavskej rafinérie Slovnaft, ktorá je dlhodobo najväčším zákazníkom Transpetrolu.

Tretinový výpadok zisku podčiarkuje závislosť Transpetrolu od českého trhu. Rafinérske kapacity v Česku navyše môže od polovice 90. rokov saturovať aj potrubie IKL. Slovenský prepravca chce zlepšiť svoju perspektívu plánovaným ropovodom BSP, ktorý by spojil Bratislavu s rafinériou OMV v Schwechate. Je však otázne, či sa projekt dokáže zbaviť „stigmy“ pôvodného trasovania cez Žitný ostrov, ktoré silno zarezonovalo vo verejnosti. Štát už utopil v projekte BSP milióny eur.

Druhou možnosťou je trh na Balkáne. Nové obchodné možnosti sa otvorili po modernizácii potrubia Friendship1, ktoré spája Družbu s ropovodom Adria a umožňuje obojsmernú prepravu. Posledná dodávka do rafinérie v Srbsku sa odohrala v roku 2001.

© energia.sk

Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.