Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gwynt a Mor - RWE
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: RWE
14. januára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zisk RWE v oblasti OZE sa zdvojnásobil

Druhý najväčší energetický koncern v Nemecku rastie vo výrobe zelenej elektriny.  Kým v roku 2014 sa OZE podieľali na prevádzkovom zisku RWE iba 4,6 %, výsledky z vlaňajšieho roka môžu podľa generálneho riaditeľa skupiny RWE dosiahnuť 11 %. „Obnoviteľné zdroje energie sa stanú motorom rastu našej novej firmy,“ predpovedal v stredu Peter Terium.

V súčasnosti „zelené elektrárne“ spravuje dcérska firma RWE Innogy. Jej prevádzkový zisk za rok 2015 sa bude pohybovať okolo 400 miliónov eur.

Dnes má RWE Innogy vo svojom portfóliu zdroje s inštalovaným výkonom 3621 MW. Dominuje veterná energia, inštalovaný výkon 2000 MW z nej robí jedného z najväčších prevádzkovateľov veterných elektrární na pevnine v Európe. Veľké projekty (Nordsee Ost a Gwynt y Môr) katapultovali RWE medzi top 5 hráčov v na svete v prevádzke pobrežných veterných parkov.

„Chceme si udržať náš súčasný úspešný kurz a ďalej skúmať technológie a regióny, v ktorých môžeme rásť. Na rozdiel od minulosti si nestanovujeme ciele, ktorých meradlom je inštalovaný výkon v MW. Hlavným zámerom je návratnosť investícií,“ skonštatoval Hans Bunting, riaditeľ RWE Innogy.

Prehľad RWE portfólia OZE v Európe podľa inštalovaného výkonu. Zdroj: RWE AG

Výsledky materskej spoločnosti RWE AG za posledné roky však nie sú oslnivé. Nemecká politika odklonu od jadra a štátna podpora zelenej elektriny spôsobili, že výroba elektriny z konvenčných zdrojov je stratová. V roku 2014 sa prevádzkový zisk RWE prepadol o štvrtinu na 4,02 mld. eur.

Prechod od výroby elektriny z uhlia a plynu smerom k OZE avizuje  plánovaná reštrukturalizácia RWE po vzore koncernu E.ON. RWE chce oddeliť aktivity v OZE, divíziu sietí a retailu do samostatného subjektu. Stratové konvenčné elektrárne a sekcia obchodovania zostanú pod materskou firmou RWE AG.

Príležitosť vo fotovoltike

Desatinu novej dcérskej firmy ponúkne RWE investorom v rámci úpisu akcií na burze. Získané prostriedky použije na budúce investície, z ktorých by až polovica mala smerovať na rozmach obnoviteľných zdrojov, uviedol Terium.

Príležitosti na rast vidia Nemci vo veterných parkov na pevnine v Írsku, USA, ale aj v regióne MENAT (Blízky východ, Severná Afrika a Turecko). V krajinách MENAT plánuje rozvíjať investície do obrích fotovoltaických projektov.

V snahe o rast zisku môže RWE navýšiť svoje podiely v existujúcich projektoch OZE. „Chcem rásť organicky, ale nevylučujem ani možné akvizície,“ dodal.

Vlani RWE oznámila, že sa spolu s čínskym výrobcom fotovoltaických modulov JinkoSolar  zúčastnia tendra na výstavbu najväčšieho slnečného projektu v regióne, výstavby fotovolatického parku v Dubaji v Spojených arabských emirátoch, ktorý má disponovať inštalovaným výkonom až 800 MW. Za týmto účelom vytvorili spoločnú firmu, kde RWE drží 51 % a JinkoSolar 49% akcií.

Skupina RWE na Slovensku

Na Slovensku pôsobí koncern RWE od roku 2003. Podniká v oblasti distribúcie a dodávok elektriny, ako aj predaja zemného plynu. Vlastní 49 % akcií v holdingu Východoslovenskej energetiky, zvyšok patrí štátu. Je tiež stopercentným akcionárom RWE Gas Slovensko, ktorá vznikla v roku 2008, a ponúka dodávky plynu pre domácnosti, firmy a maloodberateľov.

Riaditeľka pre strategické plánovanie skupiny RWE Susanne Rompel minulý rok ubezpečila, že Nemci aj naďalej plánujú pôsobiť na Slovensku.

© energia.sk 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.