Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Zisk OMV v 2. kvartáli klesol, na príčine sú nepokoje v Líbyi

Rakúsky koncern pritom nasmeroval svoje investície najmä do prieskumu nových ložísk, aby zlepšil svoje hospodárske výsledky, ktoré príliš záviseli od rafinérií a marketingu. Podľa OMV však v 2. kvartáli tohto roka produkčné náklady koncernu vzrástli medziročne o 42 % na jeden barel (159 litrov) ropy v dôsledku zvýšenia ťažby v Nórsku a vyšších nákladov v Rumunsku.

Objem ťažby bol v sledovanom období stabilný, keďže koncern nahradil takmer nulovú produkciu v Líbyi ropu z ložísk v nórskych vodách Severného mora. Ťažba v Nórsku je však oveľa drahšia.

Spoločnosť vlani zaplatila 2,65 miliardy USD (1,98 miliardy eur) za svoju najväčšiu akvizíciu – kúpu podielu v ložisku v Severnom mori od nórskej firmy Statoil. Získala tak „bezproblémovejší“ zdroj ropy, ako sú jeho ropné polia v Líbyi a Jemene.

OMV zároveň oznámil, že jeho prevádzkový zisk EBIT za tri mesiace do konca júna klesol o 50 % na 369 miliónov eur zo 734 miliónov eur v rovnakom období minulého roka. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, očakávali prevádzkový zisk v priemere 407 miliónov eur.

Čistý zisk rakúskeho koncernu sa v 2. štvrťroku znížil medziročne o 37 % na 202 miliónov eur a prekonal odhady analytikov, ktorí predpovedali, že sa prepadne na 177 miliónov eur.

OMV podobne ako jeho rivali zápasí so slabým dopytom a nadprodukciou v Európe, ktorej zotavovanie je veľmi krehké. Rafinérske marže sa v dôsledku toho v 2. kvartáli znížili o 23 %.

Rakúska spoločnosť bola ešte pred niekoľkými rokmi závislá od hospodárskych výsledkov svojich rafinérií a čerpacích staníc v strednej a východnej Európe. Zmenila však svoju taktiku a sústredila sa na odvetvie s vyššími maržami, teda na prieskum a ťažbu ropy a plynu. Veľa si sľubuje aj od nového projektu v Čiernom mori, ktorý by mohol byť významným ložiskom plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.