Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Žiga: Výber nového šéfa ÚRSO nemôže byť veľmi politický

Vláda podľa neho v najbližšom čase príde s návrhom na nového predsedu ÚRSO. „Nemyslím si, že výber bude výsledkom nejakého politického kupčenia. Odstúpenie predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka vláda zobrala na vedomie. Budeme dávať veľmi solídny návrh na meno, ale bude ho musieť odobriť aj prezident SR a vymenovať nového predsedu úradu. Dostávame sa teda do situácie, že prezident SR sa nemusí stotožniť s názorom vlády,“ spresnil Žiga.

Pri výbere nového šéfa ÚRSO sa podľa Žigu určite budú konať konzultácie medzi predsedom vlády SR a prezidentom SR. „Určite nejaká konzultácia bude, výber mena nemôže byť veľmi politický, pretože už samotný zákon (o regulácii) hovorí o tom, že človek, ktorý by mal obsadiť post predsedu ÚRSO, musí byť človekom spĺňajúcim niektoré kritériá, napríklad vzdelanie či prax v energetike desať rokov. Teda podmienky sú dané zákonom, aký človek by to mal byť,“ podčiarkol Žiga.

Podľa Kiššovej odstúpenie Holjenčíka z postu predsedu ÚRSO pre riešenie zmätku v energetike nestačí. „Odstúpenie pána Holjenčíka vnímame veľmi pozitívne. Udiať sa tak malo už veľmi dávno,“ podčiarkla Kiššová. Podľa nej bude veľmi dôležité, ako sa bude nástupca Holjenčíka „kreovať“, aby bol v zmysle zákonov nezávislý od politikov či iných záujmových skupín.

„Bolo by vhodné, aby na kandidátovi na post predsedu ÚRSO bola širšia (politická) zhoda, ako len vládna zhoda. Dovoľujem si preto vysloviť požiadavku, aby si k výberu vláda prizvala aj zástupcov opozície a o možných kandidátoch komunikovala s opozíciou,“ dodala Kiššová.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.