Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Žiga MHSR - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva Peter Žiga
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Žiga: Slovensko má aktuálne 12,9-% podiel OZE na svojej energetickej spotrebe

„Podľa posledných údajov z Eurostatu plníme tento cieľ na 12,9 %, teda existuje reálny predpoklad, že záväzný cieľ sa nám podarí naplniť, a to aj vďaka súčasti všetkých dotknutých subjektov, teda od investorov, bánk, územných samospráv až po ústredné orgány štátnej správy,“ povedal.

Pripomenul, že v rámci podpory OZE rezort hospodárstva SR pripravil program administratívnej a finančnej podpory malých zdrojov OZE pre domácnosti, ktoré takto vyrobenou elektrinou pokrývajú vlastnú spotrebu. „Ide o národný projekt s názvom Zelená domácnostiam, ktorý implementuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. V pilotnej fáze do konca roku 2018 bolo k dispozícii 45 miliónov eur. Úspešnou implementáciou na rok 2018 zostáva ešte 13 miliónov eur,“ doplnil.

„Pokiaľ ide o ďalšiu podporu výroby OZE, pripravuje MH SR reformu systému tejto podpory. Pri využívaní OZE bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciou na koncové ceny (elektriny). Základné požiadavky na nový systém podpory OZE sú, aby bol systém jednoduchý, transparentný, udržateľný a v súlade s usmernením pre štátnu pomoc v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky,“ avizoval.

Z hľadiska trvalej udržateľnosti systému podpory OZE sa podľa neho navrhuje zmena systému podpory na viac trhovo orientovaný typ, ktorý zodpovedá požiadavkám legislatívy EÚ. „V procese prípravy zvažujeme aj zavedenie inštitútu tzv. lokálneho zdroja energie, ktorý predstavuje zariadenie určené na výrobu elektriny takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. Oproti malému zdroju energie ide o zariadenie s výkonom niekoľko desiatok, možno niekoľko sto kilowattov (kW), vhodné najmä pre podnikateľské subjekty. Je predpoklad, že tento inštitút zaujme najmä záujemcov o fotovoltiku,“ doplnil Žiga.

Pripomenul, že Slovensko bude musieť v najbližších troch rokoch dosiahnuť energetické úspory vo výške približne 13.000 terajoulov (TJ). „Ten najväčší priestor a možnosť na ušetrenie vidíme hlavne v oblasti verejnej správy a priemyslu a pri zatepľovaní budov,“ dodal.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.