Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnatek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek a Peter Žiga
28. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Žiga: Nemám dôvod spochybňovať výber šéfa ÚRSO, vláde navrhnem Jahnátka

„Výsledok výberového konania je, že komisia odporučila pána Jahnátka. Myslím si, že sa stotožním s týmto návrhom a navrhnem ho budúci týždeň v utorok (4.7.) na rokovaní vlády. Z mojich informácií vyplýva, že zo štyroch kandidátov jasne vyčnieval. Komisia ho vyhodnotila ako najlepšieho,“ povedal Žiga po dnešnom rokovaní kabinetu.

Upozornil, že Jahnátek nie je člen strany Smer-SD. „Bol vždy len nominantom strany Smer-SD. Neznamená to, že aj stranícky kandidát nemôže byť transparentný a nezávislý. Jeho nominácia prišla zo strany Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, neprišla teda zo strany vlády alebo MH SR,“ poznamenal minister.

Ak sa komisia zložená zo zástupcov MH SR, Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), AZZZ, Klubu 500 a Združenia miest a obcí (ZMOS) jednomyseľne zjednotila na tomto kandidátovi, nemá podľa vlastných slov dôvod spochybňovať jej rozhodnutie.

Jahnátek by na ÚRSO mohol podľa Žigu nastúpiť v polovici júla. „Potrebujeme, aby nastúpil čím skôr, pretože leto je obdobie, keď sa schvaľujú cenové rozhodnutia a všetky dôležité rozhodnutia týkajúce sa cien elektriny a iných energií,“ doplnil šéf MH SR.

Podpora ministrov

Jahnátek patrí podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka medzi veľkých odborníkov v oblasti energetiky. Pripomenul jeho pozitívnu úlohu v čase plynovej energetickej krízy a následnej práce na diverzifikácii zdrojov energií. Počas prvej vlády Roberta Fica pôsobil Jahnátek ako minister hospodárstva. „Z pohľadu skúseností ho poznáme veľmi dobre. Myslím si, že bude dobrým predsedom ÚRSO,“ zhodnotil Kaliňák po dnešnom rokovaní vlády.

Zároveň je presvedčený o tom, že regulačný úrad má svoju nezávislosť zadefinovanú zo zákona a neprekáža, že na jeho čele bude politik. Jahnátek je v súčasnosti poslancom Smeru-SD v Národnej rade (NR) SR. „Nepleťme si apolitickosť a nezávislosť. Myslím si, že tá nezávislosť tam bude daná,“ konštatoval Kaliňák. Zabezpečuje to podľa neho aj pozícia ÚRSO v strede medzi záujmom vlády o čo najnižšie ceny energií a energetických podnikov, ktoré majú záujmy presne opačné. „Ak máte pocit, že by bol závislý na vláde, tak tam nie je žiadne prepojenie, okrem toho, že sa poznáme,“ dodal minister vnútra.

O nezávislosť ÚRSO sa neobáva ani šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD). „Nezávislosť ÚRSO je založená na štruktúre orgánov, na osamostatnený rady od riadenia ÚRSO, čo sa udialo nedávno zákonom. Sú tu rozdelené kompetencie vlády, prezidenta, vstupuje do toho parlament, zamestnávatelia. Toľko ľudí do toho hovorí, že spochybňovať nezávislosť nie je namieste,“ zdôraznil.

Kritika opozície

Opačný názor má opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA). Jeho poslanci považujú nomináciu Jahnátka, súčasného poslanca NR SR za stranu Smer-SD, na post šéfa regulačného úradu za škandalóznu.

„Šéf ÚRSO by mal byť zo zákona nezávislý. Je to dôležitá funkcia, s veľkým vplyvom na trh s energiami. Nezávislosť tohto úradu pod vedením poslušného straníka bude tým pádom minulosťou, pretože zasahovanie politikov do cien energií môže priniesť zvýhodňovanie spriaznených podnikateľov, napríklad cez ceny elektriny z fotovoltaických elektrární, ktoré úrad určuje. Takýto prístup môže ohroziť spoľahlivosť dodávok energií v budúcnosti,“ vyhlásil v reakcii poslanec hnutia a člen Hospodárskeho výboru NR SR Eduard Heger.

Poslanci hnutia OĽaNO-NOVA žiadajú, aby vláda výberové konanie na šéfa ÚRSO zopakovala aj s verejným vypočutím kandidátov.

(c) TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.