Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Žiga: Dodávky zemného plynu na nadchádzajúcu zimu sú zabezpečené

„Po dnešnom rokovaní môžme konštatovať, že počas sviatočného obdobia (Vianoc) a aj na najbližšiu vykurovaciu zimnú sezónu je SR pripravená a občania môžu byť pokojní. Z technického hľadiska, ako aj zo všetkých iných hľadísk sme pripravení, v rámci našich možností, na plynulé zásobovanie obyvateľstva a priemyslu (plynom), ak by boli prerušené dodávky z Ruskej federácie,“ priblížil Žiga.

Pripomenul, že po tzv. plynovej kríze v januári 2009, kedy malo Slovensko len jeden vstupný bod pre plyn na svoje územie, vo Veľkých Kapušanoch, ich má v súčasnosti viac. „Dnes konštatujem, že máme okrem Kapušian ešte tri ďalšie vstupné body, a to z ČR v Lanžhote, z Rakúska v Baumgartene a ešte jeden bod z Maďarska. V rámci týchto prepravných bodov vieme importovať plyn nielen z Ruskej federácie,“ spresnil. Zároveň sa podľa jeho slov zvýšili taktiež kapacity plynových zásobníkov na území SR a k dispozícii je jeden zásobník v ČR, vo Veľkých Bojanoviciach.

„Pre SPP je bezpečnosť dodávok plynu najvyššou prioritou. Tak ako každý rok, sme sa aj tento rok pred začiatkom zimnej sezóny zaoberali rôznymi scenármi, ktoré by mohli nastať na trhu s plynom v SR. Situácia oproti roku 2009 je však v súčasnosti diametrálne odlišná a sú aj odlišné možnosti, ktorými sa dá zabezpečiť doprava plynu na Slovensko,“ doplnil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP), Štefan Šabík.

Ak by podľa Šabíka aj nastala nejaká mimoriadna situácia v dodávkach plynu, SPP by pri tzv. nulovom toku plynu v distribučných potrubiach dokázal rôznymi nástrojmi zabezpečiť dodávky plynu pre slovenský trh. „Dodávky od Gazprom Exportu sú nateraz stabilné,“ dodal šéf SPP.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.