Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Žiga: Členské štáty dosiahli kompromis v otázke bezpečnosti dodávok plynu

„Vypracovali sme kompromisný návrh, ktorý jednotlivé krajiny pripomienkovali a dnes sme dospeli k záverečnému textu,“ skonštatoval Žiga. Návrh stanovuje jasné pravidlá v regionálnej spolupráci, solidarite a výmene informácii pri zmluvách na dodávky zemného plynu. Podľa ministra je po dnešku EÚ bližšie k vytvoreniu energetickej únie.

„Hovorili sme o solidarite, o transparentnosti v prípade dodávok, takže my sme nehovorili o jednej krajine, ale o Európskej únii ako o jednom celku, ktorý sa musí sa správať smerom dovnútra aj navonok jednotne,“ skonštatoval minister.

V otázke regionálnej spolupráce vzniknú skupiny štátov, ktoré vzišli z analýzy rizík možných výpadkov dodávok plynu. Prostredníctvom krízových modelov by mali dostať štáty v prípade výpadkov návrhy na riešenie situácie.

„Solidarita je mechanizmom poslednej inštancie, ak už všetky ostatné núdzové nástroje zlyhali,“ vysvetlil Žiga s tým, že solidárne štáty dostanú finančnú kompenzáciu na základe výpočtov odrážajúcich ich národné špecifiká.

Členské štáty sa zhodli na tom, že si chcú vymieňať informácie o obchodných zmluvách na dodávku zemného plynu, ale s výnimkou cien. „Dlhodobé kontrakty, ktoré zabezpečujú viac ako 40 % ročnej spotreby členských štátov, bude posudzovať stanovený orgán s ohľadom na bezpečnosť dodávok v členskom štáte aj širšom regióne,“ uviedol Žiga. Poskytovanie údajov sa bude týkať aj menších zmlúv, ktoré majú strategický význam.

Členské štáty dnes prvýkrát diskutovali o novom balíku opatrení návrhov EK, ktoré majú priniesť čistejšiu a efektívnejšie využívanú energiu, vyššiu energetickú bezpečnosť a viac slobody v tejto oblasti pre spotrebiteľov.

Podľa Žigu sa reakcie na balík rôznili. Zazneli návrhy, aby bol balík v súlade klimatickými cieľmi, prinášal viac predvídateľnosti a stability, alebo prispel k väčšej integrácii trhov s elektrickou energiou. Poľsko napríklad presadzovalo, aby časť elektrickej energie mohlo naďalej vyrábať v uhoľných elektrárňach.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.