Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. apríla 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Židek: Štát v podpore využívania biomasy zlyhal

„Hlavne veľa lesníckeho odpadu sa melie v zelenom stave s obsahom vody aj 50 percent a viac a následne je spaľovanie neekologické a neekonomické. Ďalšou novozavedenou environmentálnou technológiou je ostrovná výroba elektrickej energie zo slnka pre nabíjanie rôznych strojov a zariadení v Biomasovom logistickom centre, vrátane elektroskútrov, elektromobilu a vysokozdvižného vozíka,“ povedal riaditeľ združenia právnických osôb BIOMASA.

Biomasa je podľa neho schopná pokryť 25 až 30 percent energetiky Slovenska, pričom dnes to je na úrovni do 14 percent. „Oblasť využívania biomasy je na Slovensku na úrovni štvrtej ligy. Propagácia environmentálne prijateľného využívania biomasy zostala na pleciach dobrovoľníkov a neziskových organizácií ako napríklad BIOMASA. Štát je v tejto oblasti neuveriteľne slabý a za všetko toto zodpovedá. Napriek deklaráciám chýba napríklad strategický dokument, aby obce mohli čerpať zdroje zo štrukturálnych fondov na energetickú efektívnosť aj na výrobu tepla z biomasy,“ doplnil Židek.

„Biomasové logistické centrum s BIOMASOU zvládlo dva mesiace extrémnej zimy, vyprázdnili sme sklady a zostala len malá rezerva. Veľmi intenzívne bolo balenie peliet aj predaj odberateľom. Naše očakávania ešte nie sú naplnené, pretože nie všetky služby fungujú. Ale intenzívne pracujeme na ich spustení,“ podotkol Židek.

Prvé slovenské Biomasové logistické centrum v Kysuckom Lieskovci otvorili v novembri 2016. Jeho vybudovanie si počas šiestich rokov vyžiadalo investíciu zhruba 6,5 milióna eur. Projekt realizovali prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovali ho zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Zelené inovácie v priemysle. Financovali ho aj z úverových a vlastných zdrojov.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.