Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rastlinne oleje - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Rastlinné kuchynské oleje. Foto: (c) SITA / Michal Svítok.
10. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Žiar nad Hronom bude separovať aj použitý kuchynský olej

Mesto Žiar nad Hronom rozširuje zber separovaného odpadu u novú komoditu – použité jedlé oleje. Od budúceho týždňa ich budú môcť Žiarčania triediť do špeciálnych nádob, ktoré samospráva inštaluje v súčasných stojiskách s kontajnermi na odpad.

Ako ďalej informoval hovorca Žiaru nad Hronom Martin Baláž, obyvatelia tohto mesta v súčasnosti využívajú viac ako 100 uzamykateľných stojísk s kontajnermi na odpad. Do každého stojiska o niekoľko dní pribudne nová 240-litrová nádoba, do ktorej sa budú odhadzovať plastové fľaše s použitým jedlým olejom. Obyvatelia rodinných domov budú fľaše s jedlým olejom v určenom čase ukladať pred svoje domy a zberné vozidlá ich následne odvezú.

Olej nesmie byť veľmi znečistený napríklad kečupom alebo alkoholom, zbierať ho občania môžu do pôvodných fliaš od oleja i akýchkoľvek iných čistých a suchých PET fliaš. Takto vyzbieraný odpad bude mesto ďalej zhodnocovať. V súčasnosti Žiarčania separujú päť hlavných komodít odpadu: papier, sklo, plasty, kovy a tetrapaky a obyvatelia rodinných domov aj zelený bioodpad.

Iniciatíva mesta Žiar nad Hronom nie je na Slovensku ojedinelá. Na Slovensku pôsobí niekoľko firiem, ktoré použitý rastlinný olej zbierajú, filtrujú a následne ho posúvajú rafinériám ako surovinu na výrobu bionafty. Nedávno organizovala takúto kampaň („Aj kvapka oleja sa ráta“) spoločnosť Slovnaft v spolupráci so spoločnosťou Restoil. V priebehu mesiacov máj – august mohli občania Slovenska na vybraných čerpacích staniciach Slovnaft odovzdať použitý kuchynský olej. Okrem ekologického aspektu bolo motiváciou pre separovanie pripísanie sumy bodov na zákaznícke tankovacie karty.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.