Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energii repowering
Foto: ilustračné, GettyImages
17. augusta 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zhotovitelia malých OZE sa už môžu registrovať do pokračovania projektu Zelená domácnostiam

Zhotovitelia a predajcovia malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa už môžu hlásiť do pripravovaného pokračovania projektu Zelená domácnostiam. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) otvorila 17. augusta 2023 elektronickú registráciu zariadení, ktoré budú podporované v pripravovanom projekte Zelená domácnostiam, pričom zverejnila aktualizované podmienky registrácie zariadení. Len na zaregistrované malé OZE dostanú domácnosti dotáciu.

Nový zoznam je potrebné vytvoriť preto, že sa zmenili technické požiadavky na zariadenia, ktorých inštaláciu je možné z európskych prostriedkov podporiť. Zoznam bude priebežne automaticky aktualizovaný. Doteraz si mohli domácnosti vyberať spomedzi 5-tisíc zariadení,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Dve významnejšie zmeny

V podmienkach registrácie nastali dve významnejšie zmeny. Pri tepelných čerpadlách bolo vypustené kritérium, ktoré stanovovalo obmedzenie na používané chladivo. Pôvodná požiadavka, aby podporované tepelné čerpadlá používali chladivo šetrnejšie k životnému prostrediu, vychádzala z delegovaného nariadenia EÚ. S cieľom neobmedzovať hospodársku súťaž a nelimitovať užívateľov pri výbere zariadenia bude po novom toto kritérium uplatňované až neskôr.

Pri všetkých podporovaných zariadeniach bol v podmienkach rozšírený spôsob preukázania predpokladanej minimálnej životnosti zariadenia. Okrem potvrdenia výrobcu o predpokladanej minimálnej životnosti je možné splnenie tejto podmienky preukázať aj doložením dokladu výrobcu o záruke.

Registrácia prostredníctvom formuláru

Zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je možné registrovať prostredníctvom formuláru, ktorý sa nachádza na webovej stránke projektu. Keďže registrácia bude možná výlučne elektronicky, SIEA pripravila aj praktický manuál pre registrovanie zariadení.

Nové kolo projektu Zelená domácnostiam plánuje SIEA spustiť v septembri tohto roka. Pre domácnosti už aj z Bratislavského kraja bude k dispozícii 180 miliónov eur. Dotáciu budú môcť získať znova na fotovoltické panely, slnečné kolektory, kotly na biomasu, tepelné čerpadlá či na malé veterné turbíny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.