Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: Stefan Sauer/dpa via AP, File
13. januára 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zhoršenie plynárenskej krízy v Európe spôsobuje podľa IEA správanie sa Gazpromu

Fatih Birol v stredu uviedol, že vysoké ceny a nízke úrovne zásob plynu sú výsledkom správania sa ruského štátneho plynárenského podniku Gazprom. Rusko by mohlo posielať cez existujúce plynovody o tretinu viac plynu, konštatoval Birol.

Pokiaľ ide o európsky plyn … sme presvedčení, že existujú silné prvky napätia na európskom trhu s plynom v dôsledku správania sa Ruska,“ povedal šéf IEA novinárom.

V štvrtom kvartáli 2021 v medziročnom porovnaní „na rozdiel od Nórska, Alžírska a Azerbajdžanu, ktoré zvýšili dodávky do Európy, Gazprom zredukoval svoj export do Európy o 25 percent“ napriek vyšším cenám na trhu, dodal Birol.

Naplnenosť podzemných zásobníkov plynu v Európe je iba 50-percentná, pričom v tomto ročnom období sú historicky naplnené v priemere na 70 percent. „Neistota v oblasti cien a dodávok zostáva vysoká,“ poznamenal výkonný riaditeľ IEA.

Dodal, že dodávky skvapalneného zemného plynu dopravované loďami riešeniu situácie pomáhajú, ale ich včasnosť je obmedzená vzhľadom na dlhšie obdobie prepravy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.