Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zemný plyn zmení svoj zápach, neľakajte sa

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Odberatelia zemného plynu
Čo by ste mali vedieť?
  • vďaka odorantu možno ľahšie identifikovať únik zemného plynu
  • k zmene odorantu dochádza od 5.4.2014 na celom území Slovenska
  • nový odorant je intenzívnejší s jemným odtieňom zápachu sírovodíka
  • akékoľvek podozrenie na problém so zápachom plynu nahláste ihneď na Poruchovej linke – plyn 0850 111 727, ktorá je dostupná nonstop

Zemný plyn je prírodný horľavý plyn a je významným plynným fosílnym palivom. Ide o zmes uhľovodíkov, z ktorých 93 až 99 % objemu tvorí metán. Okrem toho obsahuje aj propán, bután a ďalšie látky. Je ľahší ako vzduch, bezfarebný, bez chuti a bez zápachu, preto sa pri úprave do neho pridáva odorant. Ide o zápachová látku, na základe ktorej ho môžete ľahšie identifikovať.

Prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej siete na Slovensku, SPP – distribúcia, a.s., postupne od 5. apríla 2014, mení na celom území Slovenska doteraz používaný odorant zemného plynu. „Skončila nám rámcová zmluva na dodávku predchádzajúceho odorantu. Nový odorant je ekonomicky výhodnejší a zároveň tým, že má intenzívnejší zápach, veríme, že v prípadoch únikov plynu bude ľahšie a rýchlejšie identifikovateľný pre odberateľov plynu. Tým sa v podstate zvyšuje bezpečnosť používania zemného plynu,“ uviedla pre portál energia.sk manažérka pre komunikáciu Ivana Zelizňáková.

Nový odorant, Spotleak 1007, je na báze terciárneho butylmerkaptánu. Doteraz používaný THT bol odorant na báze tetrahydrotiofénu. Preto dôjde k miernej odlišnosti zápachu zemného plynu. Najmä v prvých mesiacoch, kedy sa budú plynovody nasycovať novým odorantom, budú dávky pridávaného odorantu vyššie než štandardne. Preto sa môžu vyskytovať prípady intenzívnejšieho zápachu plynu, než na aký ste doteraz zvyknutí. Do doby, kým si na nový odorant zvyknete, mali by ste byť ostražití a každý zápach v domácnosti, či inde,  preverili. „Tým, že upozorňujeme na zmenu, chceme predísť zámene zápachu, pretože ak uniká zemný plyn, existuje riziko, že za istých okolností môže dôjsť až k výbuchu,“ vyzýva Zelizňáková.

Nový odorant je intenzívnejší s jemným odtieňom zápachu sírovodíka. „Práve kvôli sírovodíku si odberatelia plynu najmä v prvopočiatkoch môžu nový zápach zemného plynu zameniť so zápachom pokazených vajec, prípadne so zápachom hniloby z pivnice, či z kanalizácie,“ vysvetľuje Zelizňáková.

Odorant Spotleak 1007 nie je toxický. Prevádzkové koncentrácie odorantu v zemnom plyne sú veľmi malé, v rozsahu len niekoľkých miligramov na m3 plynu. Pri horení odorizovaného plynu sa odorant spáli, takže bežný spotrebiteľ za normálnych podmienok vôbec neprichádza s odorantom do styku.  Napriek tomu, že v novom odorante cítiť mierny zápach sírovodíku, nebude mať nový odorant žiaden negatívny vplyv ani na technologických odberateľov, ktorí využívajú odorizovaný zemný plyn v priemyselnej výrobe, pretože podiel síry v tomto odorante je rovnaký ako pri pôvodnom odorante THT.

K odorizácii nedochádza podľa Zelizňákovej často. „Nejde o časté zmeny, pretože odorizácia a spojenie nejakého konkrétneho zápachu so zemným plynom má svoj dôležitý význam. Odorizácia zemného plynu slúži na to, aby sa dal ľahko identifikovať, keďže prírodný zemný plyn je bez zápachu. Týmto spôsobom sa predchádza nebezpečenstvu výbuchu, keď z nejakého dôvodu začne zemný plyn unikať, napríklad ak vám vykypí hrniec na sporáku, zhasne plameň, ale plyn zostal zapnutý,“ vysvetlila.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.