Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zemný plyn má za sebou v Nemecku dobrý rok

Podľa predbežných údajov Nemeckého spolkového zväzu energetiky a vodohospodárstva (BDEW) si energetickom mixe Nemecka v tomto roku výrazne polepšil zemný plyn.

Odhadol, že na výrobe elektriny zaznamenal najväčší nárast a dostal sa na podiel 12 %. Produkcia elektriny z čierneho a hnedého uhlia klesla, ale stále má 40-percentný podiel, a uhlie teda zostáva hlavným výrobným zdrojom. Podiel jadra na výrobe elektriny klesol na 13%.

Nárast o 4 TWh naopak zaznamenali obnoviteľné zdroje. Na celkovej výrobe elektriny sa podieľali 29,5 % a zároveň pokryli 32,3 % domácej spotreby elektriny. V roku 2030 by pritom OZE mali dosiahnuť 50-percentný podiel na výrobe elektriny, v roku 2050 dokonca 80-percentný.

Zdroj: BDEW

BDEW uviedol, že v roku 2016 spotreba elektriny v Nemecku o 0,4 % na 592,7 TWh (oproti 595,1 TWh v 2015). Výroba elektriny pritom medziročne stúpla na asi 648 TWh.

Nemecko tak zaznamenalo rekordný čistý vývoz elektriny na úrovni 55,5 TWh a stalo sa najväčším exportérom elektriny v Európe. Dosiaľ si túto pozíciu držalo Francúzsko, kde viac než 70 % elektriny pochádza z jadra. Jeho produkciu ale poznamenali rozsiahle odstávky atómových blokov z dôvodu bezpečnostných prehliadok.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.