Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
6. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zemný plyn: Európa by mohla byť sebestačná 60 rokov

Zásoby zemného plynu v Európe sa odhadujú na 17,67 biliónov kubických metrov. Súčasné technické možnosti pritom umožňujú tzv. bridlicový plyn vyťažiť, čím by sa mohla výrazne znížiť závislosť európskych krajín na dovoze z Ruska. Píše o tom dnes denník Financial Times s odvolaním sa na štúdiu americkej US Energy Information Administration.

Niekoľko svetových plynárenských koncernov v Európe si už zabezpečuje pôdu pre budúcu ťažbu. Americký Chevron chystá ťažbu v Poľsku, kde si už prenajal zhruba 400.000 hektárov pobrežných vôd. Exxon Mobil už dokončil šiesty vrt na severovýchode Nemecka. Spoločnosť Cuadrilla Morava, dcérska firma britskej firmy Cuadrilla, chce ťažiť plyn z bridlicových vrstiev v okolí hraníc na Přerovsku a v časti Valašska v Českej republike. 

„Nekonvenčná ťažba plynu by sa v období rokov 2015 až 2030 mohla stať veľkou výzvou pre tradičných exportérov ako Rusko,“ uvádza správa US Energy Information Administration.

Ťažobné spoločnosti sa ale budú musieť vysporiadať s určitými problémami, ktorými sú najmä dôsledky ťažby na životné prostredie. K ťažbe tzv. bridlicového plynu je treba ďaleko viac vrtov než u ťažby klasického zemného plynu. Do vrtu sa navyše pod veľkým tlakom vstrekujú chemikálie a ďalšie komponenty ako piesok, aby sa plyn uvoľnil z horniny.

Európa pri tom nie je jediným kontinentom, ktorý by sa vďaka bridlicovému plynu mohol zbaviť závislosti. Správa odhaduje obrovské zásoby plynu aj v Spojených štátoch amerických. USA pritom doteraz musia značnú časť svojej spotreby plynu dovážať, ale nové nálezisko by im mala zabezpečiť sebestačnosť.

V Spojených štátoch amerických je pre firmy výrazne jednoduchšie zabezpečiť si pôdu pre ťažbu, ku ktorej na rozdiel od mnohých európskych krajín patria aj podzemné zásoby zemného plynu alebo ropy. V Európe je bežné, že práva na ťažbu vlastní štát a určuje si za ne nemalé poplatky. „V porovnaní so  Spojenými štátmi Európe chýba detailná a spoľahlivá geologická štúdia, ktorá komplikuje odhady pre ťažbu nekonvenčného plynu,“ uvádza sa v správe.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.