Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Members of the parliament vote on plans to reduce carbon emissions, at the European Parliament, Wednesday, June 8, 2022 in Strasbourg, eastern France. The future of car transport in Europe may become clearer — and cleaner —on Wednesday when the European Parliament decides whether to ban vehicles with a combustion engine starting in the middle of the next decade.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias
14. júna 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Zemný plyn a jadro zatiaľ nebude patriť medzi udržateľné energie, odmietli to europoslanci z dvoch výborov

Uštedrili tak ranu Európskej komisii (EK), ktorá navrhla ich zaradenie do jej plánov pre budovanie ekologickejšej budúcnosti. Poslanci z oboch výborov prijali námietku proti návrhu 76 hlasmi za, 62 proti a štyria sa zdržali.

Rezolúciu tak na budúci mesiac preskúma celý EP. Ak sa proti nej postaví absolútna väčšina zákonodarcov, Komisia bude musieť svoje nariadenie stiahnuť alebo zmeniť a doplniť.

Investícia do udržateľnej energie

Systém EK ekologického označovania investícií definuje, čo sa kvalifikuje ako investícia do udržateľnej energie. Za určitých podmienok by mohla byť súčasťou mixu aj energia z plynu a jadra, čo súkromným investorom uľahčí investovať peniaze do oboch.

Komisia pritom verí, že zaradenie jadra a plynu ako prechodných zdrojov energie urýchli jej úsilie o zníženie emisií.

Poslanci uznávajú úlohu jadrového a fosílneho plynu pri zabezpečovaní stabilných dodávok energie počas prechodu na udržateľné hospodárstvo. Domnievajú sa však, že technické skríningové normy navrhnuté Komisiou v jej delegovanom nariadení na podporu ich začlenenia nerešpektujú kritériá pre environmentálne udržateľné hospodárske činnosti,“ vysvetlil EP.

Klimatická neutralita

Keďže cieľom EÚ je dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent, EK tvrdí, že takzvaný systém klasifikácie taxonómie je kľúčový pre priame investície do udržateľnej energie.

Odhaduje sa, že na splnenie cieľov do roku 2030 bude potrebných asi 350 miliárd eur investícií ročne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.