Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Železnice Slovenskej republiky vlak energia elektrina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA
24. marca 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Železnice SR dočasne nakupujú dočasne od regionálnych dodávateľov za rôzne ceny

Trom dodávateľom za mimoriadnu združenú dodávku elektriny pre tretie osoby, na základe uzavretých zmlúv zverejnených v centrálnom registri, zaplatia formou SPOT.

Štátny manažér železničnej infraštruktúry vybral firmy cez priame rokovacie konanie pre mimoriadnu udalosť, pretože musel predčasne odstúpiť od zmluvy s firmou A.En. Slovensko, s.r.o., z dôvodu jej podstatného porušenia.

ZSE Energia

Železničiari odoberajú elektrinu na západnom Slovensku od spoločnosti ZSE Energia, a. s., Bratislava. Jednotková cena za dodávku elektriny podľa zmluvy je 13,98 eura bez dane z pridanej hodnoty (DPH) za 1 MWh.

Predpokladaná dodávka elektriny do odberných miest obstarávateľa je vyše 50-tis. MWh počas platnosti zmluvy od 22. marca do 21. júna, vyplýva z údajov vo Vestníku verejného obstarávania.

Stredoslovenská energetika

Na strednom Slovensku elektrinu pre ŽSR dodáva spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., Žilina za 17 eur bez DPH za jednu megawatthodinu, celkový plánovaný odber v uvedenom trojmesačnom období je takmer 38-tis. MWh.

Dodávateľom elektrickej energie na východe krajiny je spoločnosť Východoslovenská energetika, a. s., Košice za cenu 13,75 eura bez DPH za 1 MWh pri očakávanom množstve približne 43-tis. megawatthodín.

Dočasné zmluvy

Jednotková cena za dodávku elektriny zahŕňa aj poplatky a náklady za prevzatie odchýlky odberateľa. Nie sú v nej zahrnuté cena za distribučné služby a ostatné tarify podľa prevádzkového poriadku, poplatok za odvod do Národného jadrového fondu, cena za prevádzkovanie systému a systémových služieb a popri DPH ani spotrebná daň. Železnice uzavreli tieto zmluvy dočasne do riadneho verejného obstarávania na dodávku elektriny.

ŽSR uzavreli zmluvu s predošlým dodávateľom elektriny A.En. Slovensko vlani v novembri na celý rok 2022. Vybrali ju spomedzi piatich predložených ponúk, kritériom bola cena príplatku k priemernej referenčnej cene za dodanie jednej megawatthodiny elektriny. A.En.

Slovensko uspel so sumou 3,49 eura bez DPH, odhadovaná hodnota zákazky bola 83 mil. eur bez DPH. Firma pre minuloročný vývoj na európskych trhoch s energiami nakúpila elektrinu aj na Ukrajine, podľa nej po vzniku ozbrojeného konfliktu u východného suseda nebol ukrajinský partner ďalej schopný dohodnutý kontrakt plniť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.