Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zelené pôžičky pre britské domácnosti

Navrhovaná schéma britského kabinetu poskytne občanom dlhodobé pôžičky na výstavbu solárnych panelov, či izolácie rodinných domov. Požičané prostriedky budú splácať formou úspor, ktoré dosiahnu využívaním ekologicky šetrných zariadení.

Vládny návrh chce odmeniť ľudí, ktorí produkujú elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Cieľom je tiež znížiť emisie britských domácností na úroveň 29 % v roku 2020, informuje The Financial Times. V súčasnosti sa rodinné domy podieľajú na štvrtine celkových emisií Veľkej Británie.

Legislatívny návrh chce pripútať pôžičky priamo na rodinné domy, nie ich obyvateľov. Tí sa môžu odsťahovať z domu bez ohľadu na to, či došlo k splateniu dlhu alebo nie. Návrh zákona vychádza zo štúdie, podľa ktorej sa Briti sťahujú v priemere každých 9 až 12 rokov. Tento čas obvykle nepostačuje na splatenie pôžičiek tak, aby sa zariadenia stali energeticky efektívnymi.

„Rozšírenie splatnosti pôžičiek na dlhšie obdobie, povedzme 25 rokov, urobí život v rodinnom dome finančne prijateľným,” prehlásil britský minister energetiky Ed Miliband.

Realizácia návrhu zákona v praxi môže mať trhliny. Vláda musí  zadefinovať presné technické parametre ekologických technológií. Musia vyhovovať požadovaným štandardom. Vyriešiť sa tiež musí majetkovo-právna stránka návrhu, ktorá by ošetrovala postup pri neplatičoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.