Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelena elektrina obnovitelne zdroje energie zse
Foto: ilustračné, GettyImages
26. februára 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zelené investície budú môcť získať mimoriadnu štátnu podporu

Investície v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo získajú dodatočnú podporu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o regionálnej investičnej pomoci, o ktorej poslanci parlamentu rokovali zrýchlene.

Nová legislatíva reaguje na vojnu na Ukrajine, ktorá so sebou priniesla aj potrebu znižovania závislosti Slovenska od fosílnych palív a podporu energie z obnoviteľných zdrojov či dekarbonizácie priemyslu.

Ambíciou novely nie je komplexne riešiť transformáciu hospodárstva Slovenskej republiky, ale zavedením mimoriadnej investičnej pomoci motivovať investorov pôsobiacich v oblasti výroby batérií, solárnych panelov, veterných turbín, tepelných čerpadiel, elektrolyzérov a vybavenia na zachytávanie a uskladnenie oxidu uhličitého k umiestneniu nových investícií na našom území,“ objasnilo Ministerstvo hospodárstva SR.

Investori strategického významu

Rezort zdôrazňuje, že aktuálne rokuje s niekoľkými investormi strategického významu, ktorí zvažujú umiestnenie svojej investície na našom území, avšak svoje rozhodnutie podmieňujú vysokou mierou právnej istoty vo vzťahu k mimoriadnej investičnej pomoci.

Je vysoký predpoklad, že absencia možnosti jej poskytnutia by znamenala, že investori by sa už v počiatočných fázach rokovaní rozhodli svoju investíciu na území Slovenskej republiky neumiestniť,“ konštatuje ministerstvo.

Skrátené legislatívne konanie preto navrhlo z dôvodu značných hospodárskych škôd, ktoré nám hrozia v prípade, ak by novela nebola prijatá v čo najskoršom termíne. Slovensko by tak mohlo prísť potenciálne o investície vo výške niekoľkých miliárd eur.

Pravidlá a podmienky

Nová legislatíva sa zameriava na vytýčenie špecifických pravidiel a podmienok pre mimoriadnu investičnú pomoc, pričom vo všetkých ostatných aspektoch aplikuje pravidlá a podmienky poskytovania klasickej regionálnej investičnej pomoci.

Tento prístup zvolil rezort z dôvodu efektívne nastaveného systému poskytovania pomoci, veľkej podobnosti regionálnej a mimoriadnej investičnej pomoci a pre čo najrýchlejšie zavedenie uvedenej podpory do praxe.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.