Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP chce stavať veterné a slnečné elektrárne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Business Wire
12. septembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zelená revolúcia na horizonte: SPP plánuje veterné elektrárne po celej krajine

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje investovať stovky miliónov eur nielen do veternej energie, ale aj do výstavby slnečných elektrární. Ako uviedol v rozhovore pre portál SITA Energetika predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslav Kulla, strategické aktivity v tejto oblasti zameriava štátny podnik na podporu svojich zákazníkov, ale aj na vlastné areály a budovy v Bratislave, Košiciach, Michalovciach či v Martine.

Okrem toho sme spustili aj projekt na využitie slnečnej energie, ako čistého a obnoviteľného zdroja energie pre prvých 20 slovenských škôl. Pripravujeme aj prvé inštalácie fotovoltických elektrární u komerčných zákazníkov a u zákazníkov z verejného sektora,“ povedal Kulla.

Do rozvoja obnoviteľných zdrojov energií (OZE) plánuje štátny podnik do roku 2030 investovať 500 miliónov eur. „Už v súčasnosti má značné množstvo našich zákazníkov ambiciózne záväzky v dekarbonizácii svojho podnikania a v rámci tendrov od nás žiadajú čoraz viac dodávky z OZE. Týka sa to veľkej časti slovenského priemyslu, na ktorý je naviazané veľké množstvo pracovných miest,“ podotkol Kulla.

Výstavba veterných elektrární

Okrem slnečných elektrární plánuje SPP výstavbu viacerých veterných elektrární. „Jednou z oblastí, do ktorej sa aktívne zapájame, je výroba elektriny z vetra, pretože ide o najčistejší zdroj s minimálnymi negatívnymi vplyvmi na životné prostredie. V súčasnosti máme rozpracovaných niekoľko investičných projektov a zámerov na vybudovanie a prevádzkovanie veterných parkov, napr. pri obci Drahovce, pri meste Galanta a v oblasti Záhoria,“ dodal Kulla.

Spolu s rakúskou spoločnosťou Brantner SPP aktívne pripravuje výrobu obnoviteľných plynov. „Unikátna technológia premení odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán a biokompost využiteľný v poľnohospodárstve. Práve biometán môže pomôcť pri dekarbonizácii teplárenstva, priemyslu alebo dopravy,“ doplnil Kulla.

Rozvoj CNG a LNG

Štátny podnik nezabúda ani na rozvoj CNG a LNG projektov. „Rozširovanie možností využívania zemného plynu ako alternatívy, ktorá produkuje výrazne menej škodlivých emisií a menej hluku v porovnaní s konvenčnými palivami v doprave patrí dlhodobo k našim prioritám,“ povedal Kulla.

SPP v uplynulom roku uviedol do prevádzky v Trnave a Prešove prvé dve čerpacie stanice na skvapalnený zemný plyn LNG. Je na nej však možné natankovať aj stlačený zemný plyn CNG.

Vysokokapacitné plniace stanice tak slúžia nielen pre ťažkú nákladnú dopravu, ale aj pre autobusovú a osobnú automobilovú dopravu. Týmto krokom sme zároveň rozšírili aj sieť našich verejných plniacich staníc na stlačený zemný plyn CNG na Slovensku na 23. Onedlho k nim pribudne ďalšia CNG stanica v Trenčíne a tretia LNG stanica na diaľnici D2 Brodské,“ uzavrel Kulla.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.