Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Zelená energia v Česku je náročná na podporu, ale aj na kontrolu štátu

Zdalo sa, že tým sa problematika vyriešila. Praha sa však zaviazala, že preverí, či kombinácia investičnej podpory a dotovaných výkupných cien pri niektorých zdrojoch nie je veľmi vysoká. Teda či nedošlo k takzvanej prekompenzácii.

Teraz vychádza postupne najavo, čo to pre český štát znamená. Riaditeľ odboru elektroenergetiky ministerstva priemyslu Ladislav Havel uviedol, že podľa predbežných odhadov bude treba skontrolovať takmer 3000 zdrojov z ich celkového počtu 31.000. „Tie tri tisícky zdrojov však čerpajú 89,7 % z celkovej podpory.“

Obnoviteľné zdroje dostávajú zo štátneho rozpočtu a od spotrebiteľov každoročne vyše 44 miliárd Kč (1,63 miliardy eur).

Predseda Komory obnoviteľných zdrojov ČR Štěpán Chalupa upozornil, že elektrárne treba preveriť po desiatich rokoch prevádzky. Pretože sa to doteraz nerobilo, február 2019 je záväzný pre skončenie kontroly prekompenzácie všetkých obnoviteľných zdrojov, ktoré sa uviedli do prevádzky v rokoch 2006 až 2009.

Hlavný nápor na úrady príde však o rok neskôr. Drvivá väčšina zdrojov, vrátane takmer celej fotovoltiky, sa bude kontrolovať v roku 2020. Rok 2010 bol v Česku totiž rokom najväčšieho solárneho boomu.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.