Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zelená domácnostiam: Pri fotovoltickom kole nerozhoduje len čas

V utorok (16. mája) o 15:00 bude vyhlásené 9. kolo Zelenej domácnostiam. Na inštaláciu fotovoltických panelov je vyčlenených 900.000 eur. Podľa odhadov by to mohlo stačiť na vydanie 330 poukážok. Pri vyhodnocovaní informačný systém zohľadňuje čas, kedy bola žiadosť podaná, ale aj splnenie uprednostňujúceho kritéria. V tomto kole ním je inštalácia systému, ktorý dokáže uskladniť elektrinu z fotovoltických panelov do batérií. Ak je v žiadosti uvedená kapacita akumulátora, šanca na získanie poukážky je väčšia.

Špekulantov tolerovať nebudeme, varuje SIEA

Ak domácnosť vyplní žiadosť spolu s akumulátorom iba účelovo, bez reálneho zámeru ho používať, preplatenie poukážky sa nemusí stať realitou. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) takto reaguje na ponuky niektorých zhotoviteľov, ktorí domácnostiam radia, aby si zakúpili nízkokapacitné batérie ako doplnok systému a pri vypĺňaní žiadosti označili splnenie uprednostňujúceho kritéria.

„Ak domácnosť neplánuje elektrické akumulátory využívať na zásobovanie elektrinou v čase, keď fotovoltické panely neposkytujú dostatočné množstvo elektriny, nie je uprednostňujúce kritérium naplnené v zmysle projektu, čo môže viesť k nepreplateniu poukážky,“ poznamenal Stanislav Jurikovič zo SIEA.

Štátna agentúra argumentuje tým, že pri poskytovaní podpory je potrebné klásť dôraz na účelnosť a hospodárnosť využitia európskych prostriedkov pri plnení cieľov projektu. „Obchádzanie pravidiel projektu iba formálnym preukazovaním plnenia uprednostňujúcich kritérií nemôže byť tolerované,“ zdôraznil. 

Záujem domácností o ekologické zdroje trhá rekordy

V predchádzajúcom 8. kole ôsmom kole Zelenej domácnostiam vydala SIEA za necelých osem minút od otvorenia 767 poukážok v hodnote 1,5 milióna eur na inštaláciu zariadení na výrobu tepla. Domácnosti, ktoré uspeli, získali príspevky na 418 slnečných kolektorov, 206 tepelných čerpadiel a 143 kotlov na biomasu.

V budúcom kole sa budú môcť uchádzať o príspevky na zariadenia na výrobu tepla taktiež domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji. Vyhlásenie 10. kola je naplánované na 23. mája s vyčleneným rozpočtom 1,2 milióna eur.

© energia.sk

Ilustračné foto: Európska komisia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.