Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny kolektor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Jeremy Levine Design (licencia Creative Commons)
19. augusta 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Zelená domácnostiam – koľko, komu, kedy?

Príprava programu na čerpanie 100 miliónov eur z eurofondov, ktoré Európska komisia odklepla  na podporu využitia OZE v domácnostiach v rokoch 2014 – 2020, finišuje. Na pilotný projekt poskytovania  je vyčlenených 45 miliónov eur, vďaka ktorým by sa podľa SIEA malo nainštalovať viac ako 15 000 systémov.

Domácnosti si už môžu prepočítavať vhodnosť inštalácií, zoznámiť sa s podmienkami aj obmedzeniami dotačného programu, ktorým sme sa venovali v predchádzajúcom článku. Aké sú výšky príspevku na jednotlivé zariadenia a aké termíny pre uplatnenie poukážok bude treba dodržať?

Koľko bude príspevok?

Poukážky pokryjú len časť ceny za dodávku a montáž celého systému. Výška bude závisieť od inštalovaného výkonu zariadenia, ne/inštalácie batérie na akumuláciu elektriny a tiež od výšky skutočných oprávnených výdavkov. Tie zahŕňajú obstaranie samotného zariadenia, súvisiace konštrukcie, akumulátory či zásobníky, riadiace jednotky, montážne materiály i montážne práce a tiež skúšky a revízie.

Stanovené sú aj stropy pre podporu na jednu inštaláciu, pričom príspevok sa rozlišuje pre zariadenia na rodinných domov a na bytovkách. Vo väčšine prípadov by dotácia mala pokryť tretinu až polovicu výdavkov. Pri jednotlivých zariadeniach sú sadzby a maximálne sumy stanovené nasledovne:

Fotovoltické panely (len rodinné domy)

 • 1200 €/kW, ak celkový výkon inštalácie nepresiahne 1kW + bonus za akumuláciu 180 €/kWh kapacity akumulátora pri 2 hodinách výroby podporeného výkonu (max. pre 5 kWh na inštaláciu)
 • 1200 € + 900 €/kW, ak celkový výkon presiahne 1 kW + akumulačný bonus do 5 kWh pri 2 hodinách výroby podporeného výkonu
 • max. výška podpory 2550 € na inštaláciu + maximálne 900 € bonus za akumuláciu

Veterná turbína (len rodinné domy)

 • 1500 €/kW pri výkone do 1 kW + bonus za akumuláciu 180 €/kWh kapacity akumulátora pri 3,5 hodinách výroby podporeného výkonu (max. pre 8,75 kWh na inštaláciu)
 • 1500 € + 1000 €/kW, ak celkový výkon zariadenia presiahne 1 kW + akumulačný bonus do 8,75 kWh pri 3,5 hodinách výroby podporeného výkonu
 • max. výška podpory 3000 € na inštaláciu + maximálne 1575 € bonus za akumuláciu

Tepelné čerpadlo (len rodinné domy)

 • 370 €/kW výkonu
 • max. výška podpory 3700 € na inštaláciu

Slnečné kolektory

 • rodinný dom – 500 €/kW; max. 1750 € na inštaláciu
 • bytovka – 450 €/kW, ak celkový výkon nepresiahne 20 kW; 9000 € + 350 €/kW, ak výkon presiahne 20 kW; max. výška v rozsahu najviac 1 kW inštalovaného výkonu kolektorov na každý byt v bytovke

Kotol na biomasu

 • rodinný dom – 100 €/kW, max. 1500 €
 • bytovka – 50 €/kW, max. výška v rozsahu najviac 7 kW inštalovaného výkonu kotla na každý byt v bytovke

Sumy avizovanej podpory môže neskôr SIEA aktualizovať v závislosti od vývoja cien podporovaných zariadení.

Reálny príspevok preplatený zhotoviteľovi bude závisieť od konkrétnej faktúry, čiže preplatená nemusí byť celá hodnota uvedená na poukážke. Ak bude suma na voucheri nižšia ako polovica celkových oprávnených výdavkov, SIEA preplatí celú sumu. Ak bude suma na poukážke vyššia ako polovica oprávnených výdavkov, napr. pri lacnejších a menej náročných inštaláciách, preplatí sa len 50 % celkových oprávnených výdavkov.

Platnosť poukážky 30 dní

Domácnosť/bytovka uzavrie zmluvu s firmou, ktorú si vyberie zo zoznamu zapísaných zhotoviteľov. Od firmy by zároveň mala zistiť základné technické parametre zariadenia – tie sa totiž spolu s informáciami o mieste inštalácie budú uvádzať do formulára žiadosti o vydanie poukážky. Ich vydávanie sa bude realizovať v rámci jednotlivých kôl, ktoré budú ohraničené časovo alebo inak – napr. do vyčerpania stanoveného objemu peňazí. Presná charakteristika ešte nebola stanovená.

Email so zmluvou o poskytnutí príspevku, poukážkou a ďalšími dokumentmi uchádzač dostane do 30 dní od podania žiadosti, príp. bude informovaný o dôvodoch neposkytnutia príspevku. Voucher je potom nutné si uplatniť u zazmluvneného zhotoviteľa tiež do 30 dní od dátumu uvedeného na zaslanej poukážke.

Na termíne inštalácie sa držiteľ poukážky dohodne s firmou individuálne, zariadenie však nesmie byť nainštalované pred dátumom vydania poukážky. Zvyšok administratívy už po jeho sprevádzkovaní a odovzdaní všetkých dokumentov aj s úradne overeným podpisom prejde z domácností na plecia danej firmy. Tá musí poukážku SIEA predložiť do 6 mesiacov od inštalácie.

Otvorenie prvého kola žiadostí o dotácie sa predpokladá na jeseň. Koľko zariadení sa reálne stihne sprevádzkovať ešte v tomto roku je náročné odhadnúť – proti hrá čas potrebný na zvyšnú prípravu (registráciu zariadení a zhotoviteľov, otvorenie výzvy), dostupnosť certifikovaných inštalatérov i poveternostné podmienky v nadchádzajúcom zimnom období.

Celé podmienky podpory nájdete na tomto odkaze.

© energia.sk, Zdroj: www.zelenadomacnostiam.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.