Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studia kancelária práca dokument spolocnost
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. marca 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Združenie miest a obcí Slovenska vypracuje dopadovú štúdiu zameranú na klímu a energetiku

Cieľom je zistiť prístup samospráv k opatreniam na riešenie klimatických zmien. Dokument by mal byť vypracovaný do konca júla 2022. Štúdiu vypracujú v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu. Informuje o tom ústredný riaditeľ ZMOS Michal Kaliňák v tlačovej správe.

Podľa údajov ZMOSu predstavuje nárast cien za elektrinu v roku 2022 takmer 25 miliónov eur, pričom cena za plyn je podobná. Do zriaďovateľskej pôsobností miest a obcí patrí 2 754 materských, 1 886 základných škôl,711 pobytových zariadení, denných stacionárov atď. Celkovo 135 samospráv má príspevkové alebo rozpočtové organizácie či 2 500 kultúrnych stánkov.

Dve mestá na Slovensku majú električkovú dopravu a päť miest trolejbusovú dopravu. Takmer 98 percent miest prevádzkuje verejné osvetlenie, ktoré prispieva k bezpečnosti. Okrem toho mnohé samosprávy zabezpečujú teplo a teplú vodu pre maloodberateľov.

Miestna územná samospráva postupne vníma oblasť klímy a energetiky ako mimoriadne dôležitú agendu, ktorá súvisí s nákladmi, výdavkami a hľadaním kompromisu medzi investíciami do riešení a očakávanými úsporami. Združenie chce výsledky štúdie využiť pre sociálny dialóg s cieľom navrhnúť opatrenia a zmeny v pôsobnosti samospráv v oblasti energetiky, pretože práve účinné klimatické opatrenia dokážu znižovať náklady obcí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.