Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Zdroj tepla na biomasu pokryje asi 25 % výroby tepla v Banskej Bystrici

Tento zdroj pokryje zhruba 25 % výroby tepla v meste. „Výrobou tepla z novobudovaného zdroja na spaľovanie biomasy sa nahradí zhruba 50 % výroby tepla zo súčasnej teplárne Radvaň,“ pokračoval Ondrej Borguľa zo spoločnosti BBES, a.s. Tým pádom dôjde podľa jeho ďalších slov k zníženiu spotreby zemného plynu vo výške zhruba 5 miliónov m3, a teda, do ovzdušia sa vypustí asi o 9000 ton CO2 menej. Ako povedal ďalej, k pozitívam projektu „sú viaceré, v prvom rade je to bezpečnosť z pohľadu dodávok energií. Nebudeme závislí už len od dodávky zemného plynu“. Nové pracovné príležitosti sa nemajú týkať len výstavby zariadenia, ale aj jeho prevádzky, ťažby a dovozu biomasy.

Zariadenie postaví a tepelnú energiu bude vyrábať spoločnosť KA Contracting SK. „Výstavba sa začne budúci rok vo februári, skončenie a spustenie projektu predpokladáme v decembri 2011,“ povedal konateľ spoločnosti Miroslav Michalec. „Investujeme päť miliónov eur,“ dodal Michalec. Spoločnosť bude energiu dodávať BBES.

Podľa primátora Bystrice Ivana Saktora sa realizovaním tohto a tiež ďalších projektov, ktoré sú naplánované v koncepcii tepelného hospodárstva, mesto dostane „do pozície 60-% diverzifikácie plynu.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.