Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zdražovanie plynu: SPP dostal od štátu zelenú

Cena zemného plynu pre domácnosti a pre výrobu tepla pre domácnosti sa bude možno zvyšovať ešte v tomto roku. Dvom zo štyroch návrhov manažmentu SPP dal štát (zástupca Ministerstva hospodárstva a výstavby) ako majoritný akcionár dnes zelenú. Rozhodne teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Manažment SPP dnes na mimoriadnom valnom zhromaždení predložil dva návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti v rámci aktuálneho regulačného roka 2010:

  • Návrh s účinnosťou od 1. 11. 2010 navrhoval zvýšenie ceny o 7,5 %.
  • Návrh s účinnosťou od 1. 12. 2010 navrhoval zvýšenie ceny o 27,6 %.

Zástupca štátu ako majoritného akcionára prvý z dvoch návrhov odsúhlasil a odporučil ho na posúdenie regulačnému úradu. Označil ho za podložený a vyargumentovaný.

Súčasne manažment predložil i dva návrhy na zvýšenie ceny za zemný plyn pre výrobu tepla, ktoré je určené pre dodávku do domácností:

  • Návrh s účinnosťou od 1. 11. 2010 navrhoval zvýšenie ceny o 10,1 %.
  • Návrh s účinnosťou od 1. 12. 2010 navrhoval zvýšenie ceny o 35,3 %.

Zástupca štátu aj v tomto prípade schválil prvý z dvojice návrhov, čím umožnil regulačnému úradu v tejto veci rozhodnúť.

Na ťahu je ÚRSO

Uznesenie mimoriadneho valného zhromaždenia SPP posúdi teraz ÚRSO. Bude sa zaoberať požiadavkou na zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o 7,5 % a plynu na výrobu tepla pre domácnosti o 10,1 %, obe s účinnosťou od 1. novembra tohto roka.

Personálne zmeny v predstavenstve SPP

Zástupcovia štátu dnes na mimoriadnom valnom zhromaždení tiež odvolali členov predstavenstva SPP – podpredsedu Antona Nováka a členov Rastislava Kupku a Jána Dudášika. Za ich nástupcov zvolili Štefana Slezáka, Juraja Ondrisa a Vladimíra Klimeša.

Slezák v minulosti pôsobil v spoločnosti Východoslovenská energetika a neskôr sa venoval zahraničnému obchodu a poradenstvu. Ondris má legislatívno-regulačné energetické pozadie a v ostatných rokoch už pôsobil v rámci SPP. Klimeš má mediálne pozadie, okrem iného stál pri založení týždenníka TREND.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.