Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Zdražie elektrina o tretinu?

Čiastková diskusia so sebou nesie z pohľadu bežného spotrebiteľa tri riziká: neúplnosť, hrubé odhady a v konečnom dôsledku pozabúda na stav pred krízou; o tom, čo bude o desať rokov, sa polemizuje v čase, keď sa hospodárstvo i komoditné burzy iba zotavujú z prepadu. Pozrime sa na tieto tri výhrady bližšie.

Jedna zo šiestich zložiek

Ak sa povie, že elektrina pôjde hore o tretinu, bežný spotrebiteľ môže nadobudnúť pocit, že ak platí dnes mesačnú zálohu 30 eur, o desať rokov by mal platiť 40 eur. Nie je to však nutne tak. Bežní spotrebitelia často nerozumejú tomu, čo platia na faktúrach za elektrinu. Koncová (integrovaná) cena sa skladá v súčasnosti zo šiestich položiek: silová elektrina (42%), prenos a distribúcia (33%), TPS – tarifa za prevádzku systému (10%), straty z distribúcie (7%), systémové služby (6%) a napokon odvod do národného jadrového fondu (2%). Cenový vývoj na burze, o ktorom je reč, sa dotýka len jednej položky – „silovej elektriny“. Zjednodušene by sa teda prognóza tretinového nárastu ceny v priebehu dekády dala dešifrovať tak, že za rovnaké obdobie bude koncová cena, ktorú reálne platí bežná domácnosť na Slovensku, z roka na rok vyššia priemerne o 1,4 percenta.

Vývoj ceny elektrickej energie ako burzovej komodity je zaujímavý pre niekoho, kto sa zvlášť zaujíma o veľkoobchodný nákup a predaj. Už menší význam dáva informácia spotrebiteľovi, ktorý každý mesiac maloobchodne nakúpi od svojho dodávateľa nejaký objem elektriny preto, aby mohol svietiť, variť a napájať chladničku či televízor. A pre toho istého spotrebiteľa nemá informácia absolútne žiadnu orientačnú hodnotu, ak sa k nej nepripojí žiadna prognóza cenového vývoja ostatných položiek koncovej ceny.

Veštenie z gule

Druhou námietkou je, že meditovať dnes o konkrétnej výške cenovej hladiny na burze EEX v horizonte desatich rokov znamená veštiť z kryštálovej gule. Dá sa predpokladať vývoj spotreby elektriny a dá sa vychádzať zo súčasnej podoby energetického mixu. Do týchto predpokladov však vnáša veľkú neistotu budúca cena emisií vyprodukovaných elektrárňami alebo i to, či si bude Nemecko aj po roku 2011 skalopevne stáť za svojím rozhodnutím o zbavení sa jadra do roku 2022. Apropo, pokiaľ ide o nemecké reaktory, rozhodnutie Berlína zatiaľ neprinieslo žiadne pozitívne čísla, ktorými by sa dala merať zvýšená bezpečnosť obyvateľstva pred prípadnou haváriou. Prinieslo však iné čísla: finančné čísla RWE padajú a skupina E.ON takmer s istotou zruší okolo 10 tis. pracovných miest, najmä v Nemecku. Nie je vylúčené, že keď fukušimské reaktory na budúci rok definitívne vychladnú, tieto a ďalšie čísla prinútia spolkovú vládu v Berlíne úprimne a sebakriticky si odpovedať na otázku, či to bol s tým relatívne lacným jadrom naozaj dobrý nápad.

Do tretice

Do tretice a na záver. Odhliadnuc od všetkých špekulácií, možno by bolo lepšie a korektnejšie konštatovať niečo úplne iné: Veľkoobchodná cena elektrickej energie na burze EEX v Lipsku by sa do roku 2020 mohla vrátiť na úroveň, na akej sa nachádzala tesne pred prepuknutím finančnej krízy a hospodárskej recesie, teda na úroveň spred dvoch rokov. Len na ilustráciu a ako podnet pre uvažovanie, pred krízou sa cena za 1 MWh nakrátko šplhala k magickej stovke eur. Pre rok 2011 sa predpokladá priemerná cena niekde do úrovne 60 eur a paradoxne už dnes sa panika vyvoláva pri pomyslení, že o 10 rokov by to mohlo byť niekde nad úrovňou 75 eur. Teda niekde v číslach, aké obchodníci poznali už pred dvoma rokmi.

Text vychádza 15. augusta v tlačenom vydaní denníka SME na SME.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.