Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zdraženie plynu v Maďarsku sa väčšiny domácností nedotkne

Maďarská vláda rozhodla o cenovej formule pre zemný plyn na nasledujúci rok. Zvýšenie ceny bude závisieť od objemu spotreby komodity. „To znamená, že dve tretiny obyvateľstva môžu očakávať nulové alebo menej ako 1-% zdraženie plynu,“ skonštatoval Tamás Fellegi z Ministerstva národného rozvoja.

Väčšina maďarských domácností sa tak zdražovania báť nemusí. Zmrazenie cien sa týka až 57 % všetkých domácich odberateľov, ktorí spotrebujú menej ako 1200 kubických metrov plynu ročne.

Veľkoodberatelia si priplatia. Ceny plynu pre maďarské domácnosti sa od budúceho roka zvýšia o 9,3 % pre najväčších spotrebiteľov. Ide približne o 6 % maďarských spotrebiteľov. Ďalším 9 % domácností v Maďarsku sa ceny plynu zvýšia len minimálne, zhruba o 0,7 %.

Maďarský minister pripustil možné straty plynárenských spoločností. Dodal však, že cenová formula zabezpečí plynárenským koncernom akceptovateľná mieru ziskovosti, dodáva Reuters.

Maďarská priemyselná asociácia plynárenského priemyslu (MGE) považuje hodnotenie cenovej formuly za predčasné. K podrobnejšej analýze potrebuje preskúmať detailné znenie zákona.

Dodávatelia však už vyjadrili s novou schémou nespokojnosť. Podľa nich im prinesie nižšie zisky od zákazníkov z radov domácností.  Nemecký prevádzkovateľ E.ON sa vyjadril, že aj napriek chýbajúcim detailom vládneho nariadenia vykáže stratu. Informoval o tom Budapest Business Journal.

Nová cenová formula platná od januára 2011 sa skladá z dvoch zložiek. 60 % ceny je založená na dlhodobých kontraktoch, zvyšných 40 % sa určií na tzv. spotovom trhu, uzatvára Nasdaq.  

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.