Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zdraženie plynu: Rozhodnutie ÚRSO je zlou správou

Regulátor ÚRSO dnes oznámil zamietavé stanovisko k cenovému návrhu, v ktorom spoločnosť SPP žiadala zdraženie zemného plynu pre domácnosti. Je to zlá správa nie iba pre jediného dodávateľa plynu v tomto segmente zákazníkov, ale v konečnom dôsledku i pre zákazníka samotného.

Dôvod? Po dnešku konkurencia na trh v segmente domácností asi tak skoro nepríde. X-tý neúspešný pokus v priebehu niekoľkých mesiacov vypovedá o tom, aké náročné je uplatňovať si oprávnené náklady v tvorbe ceny (vychádzam z predpokladu, že zmena dolárovo-eurového kurzu objektívne zdražila nákup komodity).

Slovenská legislatíva formálne umožňuje konkurenciu aj na trhu so zemným plynom určeným pre domácnosti. Okrem SPP však domácnosti prakticky inú voľbu nemajú. Pre zopár v Bratislave dodáva zemný plyn Geon, v tomto prípade je to však výsledok zmluvných vzťahov s developerskou spoločnosťou, ktorá spomenuté byty postavila.

Po dnešku má potenciálny konkurent SPP, nech sa ním hodlá stať ktorákoľvek spoločnosť, dobrý dôvod odložiť vstup na trh s domácnosťami. Uvidíme, dokedy. Zrejme však až do času, pokiaľ sa nenastaví nové regulačné obdobie po súčasnom 2009 – 2011. Či sa po ňom ponechá súčasný systém „price cap“ alebo sa slovenský trh vráti k predošlému „revenue cap“, resp. sa segment domácností čiastočne alebo úplne dereguluje, o tom sa v tomto roku už nerozhodne.

Konkurencia na trhu s elektrickou energiou už funguje a výsledkom je stlačenie cien elektriny i pre domácnosti. Samozrejme, na trhu s plynom fungujú zmluvné vzťahy s dodávateľmi komodity trochu inak, ale niet dôvod pochybovať o tom, že by konkurencia nebola pozitívnym prvkom v procese tvorby ceny. Dnešný výnos ÚRSO, však dal za takýmito úvahami bodku, nateraz pravdepodobne do konca budúceho roka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.