Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

ZCHFP: Stabilné domáce prostredie môže zmierniť zdražovanie ropy

„V tejto situácii je veľmi dôležité, aby sa súčasne nezhoršovali domáce podmienky na podnikanie. Nová vláda, ktorá nastúpi po voľbách, by sa preto mala vyhnúť hlavne zvyšovaniu existujúcich daní týkajúcich sa podnikania či dokonca zavádzania nových daní, napríklad z podielov na zisku. V čase krízy takéto protipodnikateľské kroky môžu situáciu firiem iba zhoršiť a prinútia podniky hľadať spôsoby na únik kapitálu a presuny výroby zo Slovenska,“ informoval prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík.

Slovenské podniky sú vystavené komplikáciám okolo ropy v čase nedoriešenej finančnej krízy v eurozóne a neistoty na trhoch. V tejto situácii by im pomohlo, kedy sa mohli oprieť o čo najväčšiu stabilitu v domácom prostredí.

„Je dôležité, aby miera reštrikcie a finančné obmedzenia neboli príliš veľké, aby zostal zachovaný prístup firiem k finančným prostriedkom v bankách a hlavne, aby sa politickými rozhodnutiami nezhoršovalo podnikateľské prostredie a daňové zaťaženie podnikania. Stabilita môže pomôcť utlmiť dopady prípadnej krízy aj v chemickom priemysle, ktorý je významným dodávateľom surovín a polotovarov pre ďalšie odvetvia,“ konštatoval.

Dodal, že na Slovensku sa vyprodukovali len v 3. štvrťroku 2011 rafinované ropné produkty v hodnote 1,35 milióna eur, čo tvorilo polovicu celkových tržieb slovenského chemického a farmaceutického priemyslu za mesiace júl až september 2011.

Každé ďalšie zdražovanie ropy v súčasnosti podľa neho láme historické ceny ropných produktov pre spotrebiteľov, čo sa premieta do rastu cien dopravy a následne aj ďalších produktov. K tomu sa pridáva aj rast cien ropy, vyvolaný poklesom kurzu eura voči doláru, čím sa zdraženie pravdepodobne prejaví na zvýšených nákladoch celého slovenského hospodárstva, zvýši infláciu, povedie k rastu cien ďalších komodít a poklesu priemyselnej spotreby rôznych odvetví i obyvateľstva.

„V dôsledku zdražovania ropy pravdepodobne poklesne spotreba ropných produktov, a tým aj ich výroba, ktorá je jedným z najdôležitejších odvetví slovenského chemického a farmaceutického priemyslu. Na túto situáciu sa možno čiastočne pripraviť a čeliť jej propodnikateľskými opatreniami na všetkých úrovniach,“ konštatoval.

Poukázal aj na nedávnu skúsenosť, keď v roku 2009 pri kulminácii svetovej hospodárskej krízy zaznamenal slovenský chemický a farmaceutický priemysel pokles tržieb o 22 % oproti roku 2008. V nasledujúcich rokoch sa mu však podarilo opäť dosiahnuť rastovú úroveň. Medziročný rast tržieb sa však v druhom polroku 2011 spomalil. Kým za 3 mesiace v období apríl až jún 2011 vzrástli tržby v slovenskom chemickom a farmaceutickom priemysle v porovnaní s aprílom až júnom 2010 o 37,8 %, za ďalšie 3 mesiace júl až september sa medziročný rast znížil na 23,7 % a odvetvie ťahali rafinované ropné produkty s rastom 29,1 %.

ZCHFP SR v súčasnosti reprezentuje 57 členských subjektov, v ktorých pracuje viac ako 12.000 pracovníkov. V celom odvetví chémie podniká 186 firiem, z ktorých každá zamestnáva viac ako 20 zamestnancov.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.