Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ZÁZRIVÁ: Rekonštrukciou verejného osvetlenia znižuje obec spotrebu elektriny

Rekonštrukcia verejného osvetlenia zabezpečí úsporu finančných nákladov na prevádzku, a taktiež na údržbu. Úspora umožní zavádzanie energeticky nenáročného osvetlenia aj vo verejných budovách. „Zaviedli sme také prvky osvetľovacej sústavy, ktoré zaistia odstránenie nežiaducich svetelných emisií. V rámci projektu sme vymenili 313 existujúcich svietidiel za nové osadené LED reflektory s vysokým svetelným tokom, doplnili sme 182 nových svietidiel a káblovú trasu vodiča osvetlenia, tiež desať rozvádzačov s výzbrojou a nainštalovali sme systém regulácie intenzity osvetlenia,“ vysvetlil pre TASR starosta obce Matúš Mních s tým, že pomocou vzdialeného dispečingu teraz môžu verejné osvetlenie riadiť a monitorovať.

Osvetľovacia sústava v obci bola podľa slov starostu zastaraná a opotrebovaná. „Rozvádzače boli značne poškodené koróziou a nespĺňali požadované kritériá. Betónové stožiare boli v podstate použité v rámci celého osvetlenia, až na niekoľko oceľových podperných bodov, ktoré bolo nutné vymeniť,“ opísal. Výraznými nedostatkami verejného osvetlenia pred obnovou tiež boli veľká vzdialenosť od vozovky, zlé smerovanie alebo umiestnenie svietidla, zapojenie sústavy bez regulačných prvkov a nemožnosť ich dodatočnej inštalácie. „Nevyhovujúci stav stupňoval problémy s bezpečnosťou na miestnych komunikáciách a chodníkoch, ktoré sú miestami v zlom technickom stave, a taktiež s kriminalitou a vandalizmom. Tiež obmedzoval rozvoj cestovného ruchu a znižoval estetický vzhľad obce,“ dodal Mních.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.