Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Záväzné kritériá na využívanie biomasy v EÚ nebudú

Komisia potvrdila, že právne záväzné kritériá pre využívanie biomasy na výrobu tepla a energie nie sú v únií pri súčasnom stave potrebné. Komisia tlmočila svoje stanovisko v správe o podmienkach udržateľnosti využívania zdrojov tuhej biomasy a bioplynu v oblasti elektrickej energie, vykurovania a ochladzovania. Správa však predkladá členským štátom odporúčania a podporuje prijímanie regulačných schém a rámcov na štátnej úrovni.

„Biomasa je jedným z najdôležitejších zdrojov prostredníctvom ktorého môžeme dosiahnuť naše ciele s využívaním obnoviteľnej energie,“ vystúpil počas prezentácie správy Gunther Oettinger, komisár pre energetiku. Je to čistý, bezpečný a konkurencieschopný zdroj energie“, dodal Oettinger.

Podľa komisie pri súčasnej širokej škále východiskových surovín na výrobu biomasy, je nemožné navrhnúť harmonizovanú schému. Jednotná schéma by napríklad musela zohľadňovať potenciál každého jedného zdroja na zníženie emisií zo skleníkových plynov. Ďalším argumentom správy proti vytvoreniu špecifických pravidiel na európskej úrovni je aj fakt, že v súčasnosti je ekologické riziko v súvislosti s produkciou biomasy nízke a preto si nevyžaduje striktné nariadenia.

Súčasťou správy je aj posudok o vplyve záväzných kritérií, ktorý poukazuje na fakt, že tie by pre európskych ekonomických aktérov predstavovali okrem iného aj výraznú finančnú záťaž.

Účelom prijatej stratégie je predovšetkým minimalizovať riziko vytvárania rôznorodých a pravdepodobne aj nekompatibilných kritérií na individuálnych štátnych úrovniach. V takom prípade by mohli na trhu vzniknúť nežiaduce prekážky pre voľný obchod a tým sa ohrozí aj celkový rast bioenergetického sektoru.

Správa priniesla aj niekoľko kritérií, ktoré by mali členské štáty dodržiavať. Vzťahujú na štyri hlavné oblasti. V prvom rade majú štáty zamedziť využívanie biomasy z pôdy, ktorá je získaná pretvorením lesov alebo území s vysokou biodiverzitou. Komisia vyzýva štáty aby zároveň monitorovali pôvod biomasy. Získané informácie poslúžia na ďalšie monitorovanie potenciálne ohrozených území.

Správa predkladá aj spoločnú metodológiu pre výpočet skleníkových plynov, ktoré sa tvoria z jednotlivých biomasových surovín. Metodológia má zabezpečiť, aby úspora skleníkových plynov z využívania biomasy predstavovala minimálne 35%. Do roku 2017 má podiel stúpnuť na 50% a v roku 2018 na 60%.

Komisia ďalej odporúča, aby národné podporné schémy pre financovanie zariadení elektrickej energie, vykurovania a ochladzovania vytvárali stimuly v prospech tých inštalácii, ktoré pracujú efektívnejšie.

Rozhodnutie Európskej komisie o záväzných kritériách sa najbližšie prediskutuje 31. decembra 2011. Dovtedy má vypracovať správu o tom, či sú dodatočné regulácie potrebné. Do konca júna 2010 zároveň členské štáty predložia svoje národné akčné plány o obnoviteľných zdrojoch energie. Akčné plány by mohli komisii pomôcť v identifikovaní potenciálu využitia biomasy v jednotlivých krajinách a regiónoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.