Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
olympiada-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
XXII. zimné olympijské hry v Soči. Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham
7. februára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Zaujímavosť: Športovci vložili do prípravy na olympiádu 70 MWh energie

Za celé štyri roky prípravy vydal každý z českých reprezentantov približne 3.000 kWh. S touto energiou by trolejbus s priemernou spotrebou 2,5 kWh na jeden kilometer prešiel vzdialenosť 600 kilometrov.

Energetický výdaj na jednotlivé disciplíny sa výrazne líši. K najnáročnejším patrí rýchlokorčuľovanie, beh na lyžiach alebo hokej. Pri akrobatickom lyžovaní alebo krasokorčuľovaní sa spaľuje podstatne menej a samotný výkon je spravidla aj oveľa kratší, uviedol profesor Václav Bunc z Fakulty telosnej výchovy a športu. „Prípravu však nesmie podceniť žiadny športovec. Počas nej vydajú olympionici za deň aj päťkrát viac energie ako človek, ktorý pravidelne nešportuje a má sedavé zamestnanie,“ dodal Bunc.

Napríklad hokejista Jaromír Jágr počas zápasu vydá približne 0,68 kWh. S takýmto množstvom energie by lampa s 60 Wattovou žiarovkou svietila 11 hodín. Rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková vyhrala s rovnakým množstvom energie preteky na 3.000 metrov. „V hokeji je rozhodujúce, ako sa darí premieňať šance. Bez náročnej prípravy to ale nejde. Navyše nesmie chýbať šťastie. Zistil som, že moje číslo 68 sa objavuje aj v množstve energie, ktorú vydám za zápas,“ vraví Jágr.

Práve výkon najslávnejšieho českého hokejistu sa často pohybuje v extrémoch. V období prípravy na olympiádu údajne dosahuje každý deň dvojnásobok hodnôt ostatných hráčov. Denne totiž vydá približne 4 kWh energie, rovnaké množstvo by stačilo na vypranie 28 kg bielizne v úspornej práčke.

Úspech by sa neobišiel ani bez energie na prípravu športovísk, chladenie ľadových plôch, zasnežovania tratí alebo svietenia. Organizátori v Soči predpokladajú, že sa spotreba v meste v čase hier zdvojnásobí. Z bežnej dennej potreby 550 MWh vzrastie na dennú potrebu až 1.200 MWh. Napríklad prevádzka hokejovej haly pre 10.000 návštevníkov potrebuje počas zápasu podobné množstvo elektriny ako 4.000 domácností.

Olympijské hry v Soči sa začnú už dnes otváracím ceremoniálom. O 98 medailových sád bude v priebehu šestnásť dní bojovať 6.000 športovcov z 88 krajín.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.