Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Záujem o výstavbu bioplynových staníc neutícha

Záujem o výstavbu bioplynových staníc na Slovensku neutícha. Od začiatku roka predložilo svoj investičný zámer na posúdenie štátnym orgánom už päť spoločností, ktoré majú záujem o výstavbu bioplyniek. V minulom roku to pritom bolo minimálne sedem spoločností. Investori majú záujem prispieť do slovenskej energetickej siete elektrinou vyrobenou prostredníctvom bioplynu, ktorý plánujú vyrábať spaľovaním najmä biomasy z poľnohospodárskej produkcie, ale aj spaľovaním hnoja či hnojovice z chovu dobytka.

Ostatne predložila svoj investičný zámer na výstavbu bioplynovej stanice ďalšia spoločnosť, ktorá ju chce postaviť v katastrálnom území obce Rastislavice v okrese Nové Zámky. Výstavba 1 MW bioplynky si vyžiada zhruba 9,6 mil. eur. Ročne by mala plánovaná bioplynová stanica vyprodukovať viac ako 10.000 kWh elektrickej energie. S výstavbou chce spoločnosť začať už v tomto roku. Ukončenie výstavby je naplánované o tri roky neskôr. V novozámockom okrese, v obci Lipová, chce postaviť bioplynovú stanicu aj iný súkromný investor. Výstavba ďalšieho energetického zdroja s výkonom 800 KW by si mala vyžiadať zhruba 3,5 mil. eur. Začiatok aj ukončenie výstavby je naplánované v tomto roku.

Svoju bioplynovú stanicu za približne 4 mil. eur by malo mať aj hlavné mesto SR. Ročne by mala táto bioplynová stanica vyprodukovať vyše osem tisíc megawatthodín elektrickej energie. Bioplynku chce investor postaviť v južnej časti hlavného mesta, v lokalite Vlčie hrdlo. S výstavbou energetického zdroja chce spoločnosť začať v lete tohto roka. Ukončenie výstavby je naplánované na koniec tohto roka.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.