Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NET4GAS ilustračný záber
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: NET4GAS
17. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Záujem o plynovod medzi Rakúskom a Českom oslabol

Český prevádzkovateľ plynárenskej sústavy NET4GAS momentálne nevidí priestor na realizáciu plynovodného prepojenia s Rakúskom. Z nedávneho prieskumu medzi účastníkmi trhu vyplynulo, že záujem o plynovod BACI (Bidirectional Austrian Czech Interconnection) je zatiaľ iba obmedzený.

Susediace krajiny nie sú priamo prepojené plynovodom. Fyzická dodávka plynu v obidvoch smeroch by ale mohla urýchliť proces spájania trhov a posilniť pozíciu Česka ako tranzitnej krajiny zo severu na juh Európy. „Záujem o plynovod BACI sme zaregistrovali. Nebol ale veľký, keďže v súčasnosti je trh nervózny a nikto sa nechce zaväzovať k dlhodobým  kapacitám,“ uviedol pre portál ICIS šéf českého NET4GAS Andreas Rau.

Plusom vysoká profitabilita

„Momentálne máme dostatočnú technickú kapacitu pre tranzit zemného plynu medzi ČR a Rakúskom cez Slovensko. Z čisto technického hľadiska plynovod BACI nepotrebujeme, ale finančne by jeho realizácia dávala zmysel. Navrhované potrubie by bolo ziskové takmer okamžite,“ doplnil.

V prípade realizácie by česko-rakúsky projekt znamenal potenciálne ohrozenie príjmov z tranzitu pre slovenského prepravcu spoločnosť Eustream.

Český a rakúsky prepravcovia si v roku 2013 nechali vypracovať prieskum realizovateľnosti s predpokladaným uvedením do prevádzky v roku 2020. Medzištátny obojsmerný interkonektor BACI by prepojil kompresorovú stanicu v meste Břeclav s Baumgartenom. Z toho 12 kilometrov potrubia by sa nachádzalo v Česku a 49 kilometrov na strane Rakúska. Technická prepravná kapacita plynovodu by predstavovala 201 gigawatthodín denne.

Z uskutočneného prieskumu tiež vyplynulo, že obchodníci by uprednostnili model integrácie trhov. V rámci neho by sa nové kapacity prideľovali na vstupných bodoch v obidvoch štátoch. Českí a rakúski shipperi by tak získali možnosť rezervovať si kapacitu vo virtuálnych obchodných bodoch. Za menej preferovanú možnosť označili shipperi model, v ktorom by sa nové kapacity udeľovali v balíku na cezhraničnom bode Reinthal.

V roku 2013 bol projekt BACI zaradený do európskeho zoznamu projektov spoločného záujmu (PCI). Prepravcovia, český NET4GAS a rakúsky Gas Connect Austria, zaradili plynovod aj do nového zoznamu PCI, v rámci ktorého sa bude koncom roka posudzovať možnosť ich spolufinancovania z EÚ.

© energia.sk

Ilustračná foto:NET4GAS

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.