Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
strecha-zateplenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Strecha. Foto: Flickr.com/DB-2 (licencia Creative Commons)
29. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zateplenie strechy

Strecha je miestom, kadiaľ z domu môže unikať nemalé množstvo tepla. Izolácia tejto časti domu môže byť riešením. Otázkou však zostáva, ako prispôsobiť podkrovie pre bývanie, zamedziť unikaniu tepla v zime a prehrievaniu v lete (viac o letnom prehrievaní domu).

Pri zatepľovaní a rekonštrukcii domu sa sústredíme spravidla na fasádu alebo výmenu okien. Vzhľadom na to, že teplý vzduch je ľahší ako studený a prirodzene stúpa nahor, uniká nezateplenou strechou von a zvyšuje tak energetickú náročnosť budovy. Strechou sa tak môže strácať až 12% tepla.

Pokiaľ chcete znížiť energetickú spotrebu nášho domu, nemali by sme rozhodne zabúdať na strechu, pretože podiel straty tepla je pri menších prízemných stavieb skutočne značný.

Izolácia strechy vyrieši aj problém prehrievania

V lete sa v podkroví spravidla nestretávame s únikom tepla, ale riešime opačný problém. „V lete je problémom prehrievanie , kedy rozdiel medzi interiérom a exteriérom môže byť aj 50 ° C, „zdôrazňuje architekt David Škrečok. Strechy bývajú v tomto smere často podceňované, pritom tu sú väčšie výkyvy teplôt než v bežnom interiéri za múrmi – akumulácia tepla v stenách je totiž iná ako v streche.

„Využívanie podkrovných priestorov na bývanie čoraz častejšie vyvoláva požiadavku na zabezpečenie letnej ochranu proti prehrievaniu. Hrúbka izolácie zohráva preto významnú úlohu nielen v zimnom, ale aj v letnom období, kedy chráni budovu proti prestupu tepla rovnako ako chladu, „hovorí Juraj Hazucha z Centra pasívneho domu.

Kritériá výberu izolácie strechy

Zateplenie strechy nie je jednoduchý proces. Rozhodne sa vždy poraďte s odborníkom a nechajte si pomôcť s prácami, ktoré vyžadujú určité skúsenosti a odbornosť (čítajte viac, aby ste nenaleteli pseudoodborníkom). „Pri zatepľovaní strechy sa musíte rozhodnúť hneď v niekoľkých zásadných otázkach – aký izolačný materiál (viac o izolačných materiáloch) zvoliť, akú hrúbku, a vôbec ktorý spôsob zateplenia je pre danú stavbu ten najvhodnejší. Starostlivo by ste teda mali zvážiť pomer cena – úspory –  trvanlivosť – rentabilita, „vypočítava David Škrečok.

Výber izolačného materiálu sa odvíja od celého množstva kritérií. Izoláciu si ľudia najčastejšie volia na základe ceny, kedy sa podľa danej konštrukcie strechy vyberie najlacnejší izolačný materiál. Ďalšími kritériami sú aj nasiakavosť, únosnosť, izolačné vlastnosti, požiarna odolnosť, ale aj tzv. ekologická stopa čiže množstvo spotrebovanej energie pri výrobe materiálu. „Určujúcou je však vo väčšine prípadov navrhnutá nosná konštrukcia strechy, podľa ktorej je možné zvoliť niekoľko alternatív izolačných materiálov,“ hovorí Hazucha.

Problematiku konštrukcie je dôležité vyriešiť najmä v prípade rekonštrukcie strechy. V tejto situácii sa totiž často mení aj celý krov vzhľadom na to, že ten pôvodný často nie je schopný novú izoláciu a krytinu uniesť (o rekonštrukcii podkrovia sa dozviete na tejto linke).

Podľa čoho voliť hrúbku tepelnej izolácie

Stanovenie hrúbky tepelnej izolácie sa všeobecne odvíja od normy. V závislosti od daného materiálu a typu strechy stačí zvyčajne približne 18-24 cm izolácie, pre dosiahnutie odporúčanej hodnoty je potrebné asi 32 cm izolačného materiálu, záleží však pochopiteľne na kvalite izolácie. Pre výpočet hrúbky sa používa hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti λ (lambda) (viac informácií o súčiniteli tepla). Najviac izolantu prirodzene vyžaduje realizácia pasívnych domov (o pasívnych domoch  sa dozviete tu), kde sa môžeme stretnúť i s hrúbkami izolácie okolo 40 cm.

Pri premýšľaní voľby izolačného materiálu a vôbec celého systému je tiež potrebné dbať na zabezpečenie odvodu vlhkosti a jej kondenzácie, počítať s teplotnými výkyvmi v lete a zime, premyslieť si vetranie pod krytinou, parotesnosť a vzduchotesnosť. Okrem toho je potrebné prihliadať aj na skutočnosť, že vďaka pridanej izolácii sa výška stropu často o niečo zníži.

Zásady pri zatepľovaní strechy

Pri zatepľovaní strechy by sme mali zohľadniť, či ide o strechu šikmú alebo plochú. „Zásady sú rovnaké, ale rozdiely vznikajú najmä v inej konštrukcii šikmých a rovných striech ako aj v rozdielnych druhoch hydroizolačnej vrstvy alebo strešnej krytiny. Ak je použitá drevená konštrukcia, najčastejšie sa v oboch prípadoch volí difúzne otvorená konštrukcia vyplnená vláknitou izoláciou s vetranou medzerou pod strešnou krytinou, „vysvetľuje Juraj Hazucha.

„Hrúbka vetranej medzery u prevetrávanej strechy ale nie je vždy rovnaká. Čím je sklon strechy menší, tým musí byť medzera väčšia (ideálne 10 cm). U šikmých striech je nutná minimálne 3 cm široká medzera, najlepšie je ale šírka 5 cm. Technicky je medzera dole vykonaná nasávaním s mriežkou, hore pri hrebeni je zakončená vetracími tvarovkami a využíva komínový efekt, „vysvetľuje Škrečok.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.