Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
izolacia domu - vnutro
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Vnútorná izolácia domu. Flickr.com/Forest Service (licencia Creative Commons)
30. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zateplenie okien, stien a stropov

V zásade existujú dve možnosti:  znížiť spotrebu energie alebo prejsť na iný zdroj. Zníženie spotreby je technicky i ekonomicky jednoduchšie riešenie a ak to ide, mali by sme mu dať prednosť. Prechod na iný zdroj tepla v sebe totiž nesie riziko, že pokiaľ podobné kroky podnikne množstvo ďalších ľudí, cena tohto zdroja sa tiež zvýši.

Tepelné straty

Najproblematickejšie sú okná; každým štvorcovým metrom okna uniká 4- až 10-krát viac tepla ako stenou. Preto je najlepšie zaoberať sa oknami čo najskôr. Najväčším teplotným stratám dochádza pri starých domov predovšetkým cez obvodové steny. V prízemných domoch je významný aj únik tepla stropom.

Okná

Okná musia prepúšťať do domu svetlo, zaistiť vizuálny kontakt s okolím, brániť úniku tepla a súčasne umožniť vetranie. Zatiaľ však neexistuje spôsob ako tieto protichodné požiadavky splniť a okná sú tak vždy kompromisom. Teplo oknami uniká jednak netesnosťami medzi krídlom a rámom, prestupom tepla cez sklá – sklá neizolujú, izoluje len vrstva vzduchu medzi nimi a prestupom rámom okien – drevo nie je dobrý tepelný izolant.

Existujú dve hlavné možnosti zateplenia okien:

  • Výmena celého starého okna za nové – moderné okná majú kvalitné a tesné rámy, sú zasklené špeciálnymi izolačnými dvojsklami (trojsklami). Výmenou môžeme znížiť tepelné straty oknami na 1/3
  • Zatesnenie okien a výmena vonkajšieho skla za izolačné dvojsklo – nemusíme nič búrať a nezmení sa toľko ani vzhľad. Dvojsklo sa spravidla osadzuje do špeciálneho rámu.

Obvodové steny

Pri väčšine domov uniká najviac tepla obvodovými stenami, pretože majú relatívne veľkú plochu. Staré domy majú steny spravidla z plných tehál o hrúbke 45 cm. Tepelné straty takýchto stien sú zhruba 5-násobne väčšia ako pri stenách zo súčasných tehál. Ak chceme naozaj výrazne znížiť tepelné straty, je nutné steny izolovať.

Materiály pre tepelné izolácie

  • Dosky z penového polystyrénu: polystyrén je najbežnejšie používaný materiál. Jeho nevýhodou je horľavosť a fakt, že sa neprispôsobí nerovnostiam povrchu. Niekedy môže prekážať aj malá priepustnosť vodnej pary, niekedy je to naopak výhodné.
  • Dosky z minerálnej vaty: sú lisované z minerálnych vlákien pojených organickou živicou. Tepelné vlastnosti sú zhruba rovnaké ako pri predchádzajúcom materiáli, ale minerálne vlákna sú nehorľavé a vďaka otvorenej vláknitej štruktúre dosky veľmi dobre prepúšťajú vodnú paru.

Steny možno izolovať zvnútra alebo zvonku. Vnútorná izolácia má početné nevýhody a pri starých domoch sa realizuje veľmi zriedka. Najväčším problémom je, že vnútorná tepelná izolácia končí pri rámoch okien, na podlahe, strope a v týchto miestach dochádza ku kondenzácii vlhkosti. Môžu sa objaviť plesne a ak majú stropy drevené trámy, začnú hniť. Vonkajšie zateplenie je výhodnejšie, tu je celá konštrukcia domu „zabalená“ do izolačného plášťa a ak je izolačná vrstva dostatočná, nikde ku kondenzácii vlhkosti nedochádza.

Najčastejšie sa stretneme s tzv. kontaktnou izoláciou; dosky izolačného materiálu sa nalepia na fasádu a pokryjú sa tenkovrstvovou omietkou. Obvyklá hrúbka izolácie je v rozpätí 10 až 16cm. Kontaktnú izoláciu je možné použiť len na steny, ktoré sú úplne suché. Pokiaľ nie je dokonale prevedená hydroizolácia a do stien sa dostala vlhkosť, potom je nutné hydroizoláciu obnoviť. Ak to nie je možné treba použiť izoláciu čo bude najviac prepúšťať vodnú paru. To umožňuje tzv. prevetrávaná fasáda, kde je izolácia tvorená veľmi priedušnou minerálnou vatou, ktorá je zvonku prekrytá obkladom (cementové alebo plastové šablóny). Takáto izolácia dokonca dokáže mierne vlhkú stenu vysušiť, pretože zvýšenie teploty steny po zaizolovanie zvýši odpar vody.

Medzi prínosy zateplenia patrí:

  • Zníženie tepelných strát. Rodinný dom s približne 300m2 stien z plných tehál o hrúbke 45cm stráca stenami zhruba 22 MWh tepla za vykurovaciu sezónu. Ak zateplíme steny 16cm tepelnej izolácie, potom unikne len 3,8 MWh (17% pôvodnej hodnoty).
  • Vďaka vyššej povrchovej teplote stien máme lepšiu tepelnú pohodu a môžeme trochu znížiť teplotu vzduchu.
  • Izolované steny majú veľkú tepelnú kapacitu (zotrvačnosť), v horúcom lete sa ani po týždni horúčav dom neprehrieva.

Stropy

V prízemných domoch zaberá strop pomerne veľkú plochu a staré trámové stropy majú nepostačujúcu tepelnú izoláciu (dosky, vzduchová medzera a niekoľko centimetrov škváry). Tieto trámové stropy sa dajú dobre zatepliť vložením minerálnej vaty medzi trámy. Ďalšia možnosť, ako znížiť tepelné straty stropom a navyše získať ďalší obytný priestor, je výstavba podkrovia, pri ktorej sa izoluje strecha vložením izolácie medzi trámy krovu alebo z vonkajšej strany krovu.

Možností izolácie domu či bytu je vždy niekoľko. Dôležité je dobre zvážiť celkové podmienky objektu a sústrediť sa na miesta s najväčšími stratami.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.