Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
garáž
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Garážová brána. Foto: Flickr.com/BernardBoyGenius (Licencia Creative Commons)
5. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zateplenie garáže: zaizolujte bránu

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia rodinných domov, resp. tí, ktorí o stavbe domu uvažujú
Vstupná investícia V závislosti od rozmeru a typu garážovej brány. Napr. rozmer 2.000 x 2.500 mm je dostupný od 740 EUR.
Miera úspory Pri výbere vhodnej izolácie a zateplenej garážovej brány až 33 %

V súčasnosti sú úspory tepla s ohľadom na cenu energií sú veľmi aktuálne. Prieskumy dokazujú, že  25% tepelnej ročnej bilancie novostavieb rodinných domov sa priamo týka výplní otvorov – okien, dverí (viac o zateplení okien, stien a stropov), ale aj garážových brán.

Spravidla je garáž súčasťou domu alebo tvorí prístavbu k domu pod jednou konštrukciou strechy. V tuzemsku panuje názor, že v novej garáži rodinného domu sa nemusí kúriť, brána bude bez zateplenia. Prvotným dôvodom je zníženie investičných nákladov na novostavbu, no v konečnom dôsledku sa zvýšia vaše prevádzkové náklady za energie.

Teplo sa šíri cez tepelné mosty a garáž stojí ako súčasť pôdorysu buď v teplej obálke budovy alebo má spoločnú jednu stenu. Ak nie sú stena, podlaha a strop garáže dobre izolované tepelnou izoláciou, bude sa teplo šíriť z domu do garáže cez obvodové steny, podlahy, príp. stropy.

Dôvody úniku tepla

Garážová brána tvorí takmer 1/4 plochy obvodovej steny. Uniká ňou približne 25% tepelnej energie, pretože v nej často vetráme a priemerná ročná teplota v našej zemepisnej šírke je 6 – 8 ° C. Cez garáž tak dochádza k ochladzovaniu celého domu, najčastejšie cez styčné steny.

Niekedy sa v garáži nachádza jeden vykurovací radiátor, ktorý temperuje nad bodom mrazu. V tomto prípade môžete ušetriť, no nesmie chýbať izolácia (viac o izolačných materiáloch). Aby ste čo najviac znížili tepelné straty venujte pozornosť výberu vhodnej garážovej brány s tepelnou izoláciou a správnemu prevedeniu zateplenia.

Izolované garážové brány ušetria náklady na vykurovanie

Na trhu sú dostupné rôzne typy garážových brán. Niektoré sú vyrobené zo zosilnených panelov s hrúbkou 45 mm, vypĺňa ich polyuretánová pena s vysokou hustotou bez obsahu freónov a krídlo brány tak dosahuje koeficient tepelnej vodivosti U = 0,61 W/m2K (informácie o tepelnej vodivosti a tepelných mostoch na tejto linke).

Pozor na realizáciu

Správne utesnenie brány v stavebnom otvore dokáže tepelné straty znížiť vďaka minimálnej infiltrácii vonkajšieho chladného vzduchu. Pri garážových bránach sa síce nemusíte zaoberať kvalitou sklenených výplní okien, dištančných rámčekov skiel, rámov okien a utesnenia okenných dverí, pozornosť však venujte realizácii zateplenia a voľbe izolačných materiálov.

Napríklad pri vstavanom okne s trojsklom, naplnených argónom, dištančnými rámčekmi skiel z nerezovej ocele, rámom okna 92 mm a U celého okna = 1,1 W/m2K môžu byť tepelné straty spôsobené zlým nastavením okna a prienikom teplého vzduchu smerom von, nedostatočnou izoláciou soklových častí okna a rámom okna.

Pri garážovej bráne s bežným gumovým tesnením s koeficientom prestupu tepla U  = 1,1 W/m2K môže vzniknúť tepelný most. Spôsobený býva betónovou podlahou garáže, prienikom teplého vzduchu z garáže v častiach otvoru, teda zlou izoláciou otvoru. K tepelným stratám dochádza pri nedokonalom utesnení škáry medzi sekciami a konštrukcie zámku panelu.

Polyuretánová pena, ktorá vypĺňa panely brány, sa javí ako veľmi efektívny a dlhodobo stály tepelný izolant. Záleží samozrejme aj na hrúbke panelu. Vďaka tomu možno dosiahnuť koeficient prestupu tepla U len 0,61 W/m2K. Samozrejme jeho celková hodnota závisí aj od technického riešenia zámku sekcií brán, typu použitých tesnení medzi sekciami a spôsobu utesnenia brán v stavebnom otvore. V prípade, že zvolíte izolované garážové brány, využijete vhodné izolačné materiály a zateplenie vykonáte dôkladne, reálna úspora tepla môže byť až 33%.

Zdroj: nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.