Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zateplenie dotacie izolácia
Foto: ilustračné, GettyImages
19. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zateplenie budov môže výrazne znížiť spotrebu plynu, na kúrenie ho používa 1,4 milióna domácností

Slovensko má jeden z najväčších potenciálov znížiť celkovú spotrebu zemného plynu zateplením budov. Tie majú na všetkej energetickej spotrebe plynu v krajine podiel 57 %, pričom na vykurovanie ho používa viac ako 1,4 milióna domácností.

Týka sa to takmer 63 %, necelých 690-tisíc rodinných domov, a približne 73 % bytových domov so 750-tisíc bytmi. Vyplýva to zo štúdie thinktanku BPIE – Buildings Performance Institute Europe, informovala o tom vo štvrtok platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) Podľa štúdie komplexnou renováciou obytných budov by bolo možné v Európskej únii znížiť spotrebu plynu na vykurovanie budov o 44 %.

Potenciál úspor plynu

Spomedzi všetkých členských krajín EÚ je najväčší potenciál úspor zemného plynu v Luxembursku, Holandsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku. „Hovoríme dlhodobo, že potenciál v sektore budov máme obrovský. Aby sme tieto úspory dosiahli aj v realite, musíme výrazne pridať,“ uviedla riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Predpoklad úspor počíta s obnovou všetkých budov na bývanie do roku 2050, teda rodinných aj bytových domov.

Znamená to zrýchlenie tempa obnovy zo súčasného 1 % ročne na 3 % do roku 2035 a ďalšie zvýšenie na 4 % do roku 2040. Finančné prostriedky na tieto investície ponúka na Slovensku nielen Plán obnovy a odolnosti, ale aj štartujúce programové obdobie nových eurofondov,“ podotkla Nikodemová.

Kompenzácie nie sú riešením

Vláda opakovane rieši ceny energii a to, ako uľahčiť ľuďom v neľahkej energetickej situácii. Kompenzácie za vysoké ceny energií však podľa platformy nie sú systémovým riešením. „Jediným trvalým riešením je zníženie spotreby a na to je príležitosť aj v novej kapitole Plánu obnovy REPowerEU. Investícia do zvýšenia energetickej hospodárnosti domov a bytov sa dnes javí ako jedno z najlepších riešení,“ hovorí analytik BPB Richard Paksi.

Aj napriek zastropovaniu sa podľa neho ceny energií pravdepodobne nevrátia na úrovne pred pandémiou a faktúry za energie budú tvoriť oveľa väčšiu časť výdavkov domácností ako doteraz.

Komplexnou obnovou, kde sa zateplí strecha, fasáda, vymenia sa okná a poprípade sa nainštaluje obnoviteľný zdroj ako fotovoltika či tepelné čerpadlo, je možné znížiť spotrebu energie o viac ako 70 percent,“ dodal Paksi. Len zateplenie strechy podľa neho dokáže znížiť spotrebu o približne 15 percent.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.