Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrove reaktory
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ TVA Web Team (licencia Creative Commons)
25. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Záťažové testy zatiaľ nebudú hodnotiť terorizmus

Záťažové testovanie jadrových elektrární bude prebiehať v troch dimenziách. Uskutočnia ich prevádzkovatelia atómových elektrární, následne národné regulačné úrady a ich správy bude hodnotiť nezávislá komisia na úrovni EÚ. Tá bude zložená zo 7 členov, pričom v nej nemôže byť zástupca tej členskej krajiny, z ktorej správa pochádza. Správy by mali odovzdať národné regulačné úrady na posúdenie do konca roka 2011.

Aktéri sa včera na úrovni EÚ dohodli aj na tom, že všetky správy i posudky tejto úrovne bezpečnosti budú prístupné nielen príslušným úradom vo všetkých členských krajinách, ale aj verejnosti. Z objektívnych dôvodov to však nebude platiť v prípade budúcej skúšky, týkajúcej sa odolnosti voči terorizmu. Do druhého testovania sa zaradí okrem možnosti mechanického poškodenia reaktora po teroristickom útoku aj testovanie schopnosti elektrárne poradiť si s kyberteroristickým útokom.

Istý prienik s terorizmom však už bude existovať aj pri dohodnutých previerkach, ktoré musia všade začať od júna. Bude to v prípade skúmania vplyvu pádu lietadiel na reaktory, kde sa nebude rozlišovať to, aký má vplyv pád lietadla po nehode a aké má následky atak cez namierenie uneseného lietadla na elektráreň, ale tieto vplyvy sa budú skúmať v jednom balíku v rámci základnej bezpečnosti. Zvýšená pozornosť sa bude venovať aj reaktorom, nachádzajúcim sa v blízkosti morského pobrežia, kde je ich ohrozenie vyššie.

Európska komisia tiež oznámila, že v niektorých členských krajinách, ktoré v EÚ združujú spolu 143 funkčných reaktorov, sa testy už začali, ale všetky sú v súlade s úniovou metodológiou.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.