Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
2. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Záťažové testy nevyvolajú zvýšenú potrebu investícií do jadrovej elektrárne Temelín

Riaditeľ elektrárne však poznamenal, že interné závery ešte môžu ovplyvniť odporúčania medzinárodnej skupiny odborníkov. Tie očakávajú v polovici roka.

Elektráreň zaobstará mobilné čerpadlo pre alternatívne zabezpečenie doplňovania vody do parogenerátora, či mobilný dieselgenerátor, ktorý bude ďalším záložným zdrojom elektrického napájania. Temelín je podľa vedenia elektrárne už teraz schopný bezpečne zvládnuť aj vysoko nepravdepodobné extrémne havarijné stavy.

„Nepredpokladám, že by došlo k nejakému významnému nárastu potrieb investícií, miliarda českých korún ročne bude dostačujúca,“ povedal riaditeľ.

Opatrenia sa netýkajú len investícií, ale aj organizačných opatrení ako je napríklad výcvik personálu. Väčšina záverov záťažových testov bola podľa neho identická s nedávnymi závermi periodického hodnotenia stavu elektrárne po desiatich rokoch.

„Nové sú tu skôr podnety, ako sa správala celá lokalita po havárii v japonskej elektrárni Fukušima, zo stavu, kedy dôjde k strate celej infraštruktúry. To je skutočne nové, s tým sme sa nestretli a ani nepočítali. Rátali sme napríklad s tým, že funguje celoštátne integrovaný systém funguje i mobily. Skúsenosť z Japonska je, že nie vždy to musí byť pravda, „poznamenal Štěpanovský. Tieto problémy teraz riešia zložky integrovaného záchranného systému.

Na testoch elektrární sa takmer pol roka okrem zástupcov ČEZ podieľali aj špecialisti z Ústavu jadrového výskumu v Řeži, pracovníci Štátneho úradu jadrovej bezpečnosti i ďalší odborníci. Testy napríklad posudzovali, ako sa elektrárne vysporiadajú s extrémnymi mrazmi a horúčavami, zemetrasením, s povodňami i s extrémnymi dažďami.

Národnú správu o jadrových elektrárňach ČR teraz posudzujú medzinárodní experti v rámci Európskej komisie. Výsledky záťažových testov všetkých európskych jadrových elektrární by mala Európska komisia oznámiť v polovici roka. Záťažové testy, ktoré štáty uskutočnili po nešťastí v japonskej elektrárni Fukušima, majú priniesť istotu, že európske jadrové zariadenia sú pripravené na nečakané udalosti.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.