Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Zástupcovia krajín V4 rokovali o energetických projektoch

Hlavným cieľom rokovania bola diskusia o severo-južnom plynárenskom prepojení, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a má prechádzať všetkými krajinami V4 a Chorvátskom. Rokovanie bolo konštruktívnym dialógom o súčasnom stave a ďalších krokoch s cieľom prípravy technického dizajnu koridoru tak, aby boli jednotlivé projekty pripravené na získanie finančnej pomoci na úrovni EÚ v rámci novej finančnej perspektívy od roku 2014. Krajiny vo svojich prezentáciách zhrnuli posledný vývoj a načrtli ďalší postup pri spolupráci v tejto oblasti.

Súčasťou rokovania bola tiež diskusia s prevádzkovateľmi prenosových sietí Slovenska a Maďarska o plynárenskom prepojení oboch krajín. Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR a Ministerstvo národného rozvoja Maďarskej republiky deklarovali vôľu odstrániť existujúce bariéry vo vývoji projektu v čo najkratšom čase a dospeli k dohode o zaslaní spoločného listu ministrov, prevádzkovateľov a regulátorov do Európskej komisie. V tomto liste zúčastnené strany na politickej aj komerčnej úrovni prejavia záujem maximalizovať úsilie smerom k realizácii projektu a využitiu finančnej pomoci EÚ v rámci Európskeho hospodárskeho plánu obnovy.

Štátny tajomník MHV SR viedol diskusiu, ktorá sa týkala otázky spoločných projektov v oblasti zvyšovania energetickej bezpečnosti, kde majú krajiny V4 ambíciu ovplyvniť tvorbu dokumentov EÚ, konkrétne Infraštruktúrneho balíčka v oblasti energetiky, ako aj úroveň financovania zo strany EÚ.

Na rokovaní sa prediskutovali taktiež otázky pripravovaných strategických dokumentov EÚ v oblasti energetiky, ktorými sú Akčný plán energetiky pre roky 2011 – 2020 a Stratégia 2050, kde sa delegáti krajín V4 zhodli na spoločnom prístupe pri pripomienkovaní dokumentov s cieľom zasiahnuť do ich konečnej podoby.

V poobedňajších hodinách prebiehalo prvé rokovanie Pracovnej skupiny k severo-južnému plynárenskému prepojeniu, ktoré sa uskutočnilo vo formáte V4+ (krajiny V4 a Chorvátsko). Realizácia severo–južného plynárenského koridoru patrí medzi kľúčové priority slovenského predsedníctva. Zúčastnili sa ho nielen zástupcovia zodpovedných ministerstiev, ale aj regulačných orgánov a prevádzkovateľ prepravnej plynárenskej siete.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.