Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Zastavenie transportu plynu cez Ukrajinu spôsobí Taliansku vážne problémy

Taliansku spôsobuje kopu problémov klesajúci dovoz plynu zo severnej Afriky, a tak jeho závislosť od ruského plynu stúpa. Rím sa preto pripravuje na najhorší možný scenár, a to úplné zastavenie transportu plynu cez Ukrajinu. Taliansky krízový plán počíta s naplnením zásobníkov, ale pripravuje aj program krízových dodávok, ako aj obmedzenie produkcie v energeticky náročných výrobných odvetviach, ako sú chemický priemysel, hutníctvo a ďalšie.

Problémom je tiež fakt, že Taliansko využíva plyn aj na výrobu elektriny.

V rokoch 2006 a 2009, keď Rusko pre spory s Ukrajinou o cenu plynu zastavilo jeho transport do Európy, muselo Taliansko vykryť výpadok dodávok zo strategických rezerv. Tohoročná zima bola len mierna, ale ak sa príliš ochladí, Taliansko môže mať už po mesiaci od zastavenia transportu plynu z Ruska vážne problémy.

Aj dodávky plynu zo severnej Afriky spôsobujú vláde v Ríme vrásky na čele. Hoci sa produkcia ropy a plynu v Líbyi nedávno zvýšila, talianski importéri sa obávajú, že v prípade eskalácie napätia sa vývoz oboch komodít z krajiny znova zastaví.

Práve nepriaznivý vývoj politickej situácie v Líbyi prinútil Taliansko zvýšiť import plynu z Ruska, ktorý sa v 1. polroku 2014 podieľal 49 % na celkovej spotrebe plynu v krajine. Na porovnanie, vlani to bolo 41 % a v roku 2012 ešte menej, 32 %.

Jednou z možností, kde získať plyn, je Alžírsko. Ak sa talianskej energetickej spoločnosti Eni podarí uzavrieť dohodu s alžírskym štátnym monopolom Sonatrach o dodávkach plynu, Taliansko zvládne aj dlhšie trvajúci výpadok ruských dodávok.

Taliansko medzitým horúčkovito plní svoje zásobníky, ktoré by mali do októbra dosiahnuť maximálnu skladovaciu kapacitu. Taliansko má spolu s Nemeckom a Francúzskom najväčšie zásobníky na plyn v Európe.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.