Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke Centrálny areál Gajary. Foto:TASR/Pavel Neubauer
7. februára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zásobníky plynu sú kvôli tuhej zime prázdnejšie

Počas januára zaznamenali meteorológovia najvyšší počet arktických dní na Slovensku v tomto storočí. V dôsledku studeného počasia sa zvýšila intenzita využívania zásobníkov plynu, ktorých úlohou je vykrývať sezónne rozdiely v spotrebe. Kým v rovnakom čase pred rokom bola naplnenosť skladovacích kapacít na našom území na úrovni 46 %, v súčasnosti predstavuje 32 %.

V podzemných štruktúrach je k dispozícii približne 11,5 TWh zemného plynu.

K rastu spotreby plynu počas prebiehajúcej vykurovacej sezóny významne prispeli teplárne. Na Slovensku asi 55 % tepelných hospodárstiev využíva ako dominantné palivo zemný plyn. „Spotreba tepla v domácnostiach sa vďaka rozmarom počasia zvýšila medziročne v priemere o 15 – 20%,“ uviedol pre náš portál Miroslav Obšivaný, predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) 

Na Slovensku poskytujú služby v oblasti skladovania plynu spoločnosti Nafta a Pozagas. So slovenskou plynárenskou sieťou je prepojený aj zásobník SPP Storage vo vlastníctve skupiny SPP Infrastructure, ktorý sa nachádza v Česku. Celková skladovacia kapacita plynu pre Slovensko predstavuje 39,9 TWh.

Koniec ťažobnej sezóny podzemných zásobníkov je spravidla koncom apríla. Vtláčanie plynu do podzemných štruktúr prebieha od mája do konca októbra.

Medzi prevádzkovateľmi plynových zásobníkov v Európe je silná konkurencia.  O ich budúcnosti sa nedávno hovorilo na Európskej plynárenskej konferencii vo Viedni. „Niektorým zásobníkom hrozí v nasledujúcich rokoch uzavretie. Marže počas leta a zimy sú príliš nízke, aby zostali v prevádzke,“ citoval portál Platts Ericha Holzera, šéfa divízie zásobníkov plynu firmy OMV. Z údajov v  systéme GIE vyplýva, že skladovacie kapacity v Európe sú aktuálne naplnené na 39 %.

© energia.sk

Ilustračná foto areálu v Gajaroch: TASR/Pavel Neubauer

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.