Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke Centrálny areál Gajary. Foto:TASR/Pavel Neubauer
31. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Zásobníky plynu spoločnosti Nafta sú naplnené na 65 %

 

Spoločnosť Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním zemného plynu, pokračuje v procese plnenia podzemných zásobníkov pred zimnou sezónou. „Aktuálne sú naplnené na 65 %, čo je štandardná miera v tomto období roka,“ skonštatovala pre náš portál Alena Masláková Škvrndová z externej komunikácie firmy. „Vzhľadom k napĺňaniu skladovacích kapacít momentálne neevidujeme žiadne mimoriadne situácie,“ doplnila.  

Rozširovanie skladovacej kapacity

Úlohou podzemných zásobníkov je vykrývať sezónne rozdiely v spotrebe plynu a zabezpečiť spoľahlivosť zásobovania v prípade výpadku dodávok. Podľa platnej vyhlášky sa vykurovacia sezóna formálne začína už zajtra 1. septembra. 

V minulom roku spoločnosť Nafta ukončila tretiu etapu projektu Gajary-báden. Skladovacia kapacita tak dosiahla úroveň 27,5 TWh (2,6 mld.m3), čo je viac ako polovica celkovej ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku. „Aj naďalej tak podzemné zásobníky zohrávajú významnú úlohu v zaistení energetickej bezpečnosti Slovenska,“ uviedla ďalej s tým, že prevádzkovateľ najväčších zásobníkov je schopný zareagovať aj v prípade krízovej situácie.

Okrem Nafty poskytuje pre zákazníkov na Slovensku služby v oblasti skladovania plynu aj spoločnosť Pozagas. K dispozícii je aj podzemný zásobník SPP Storage vo vlastníctve SPP Infrastructure. Ten sa nachádza na území Českej republiky, ale je prepojený so slovenskou plynárenskou sieťou.

Celková skladovacia kapacita tak predstavuje 39,9 TWh (3,77 mld. m3). Podľa zverejnenej správy Ministerstva hospodárstva SR bolo k 12. augustu v zásobníkoch všetkých troch prevádzkovateľov uskladnených 23,3 TWh (2,22 mld.m3), teda 59 % ich celkovej kapacity.

Napĺňanie zásobníkov v Európe

Z najnovších údajov v európskom systéme GIE vyplýva, že podzemné zásobníky v členských štátoch EÚ boli k 30. augustu naplnené na 72,65 % celkovej kapacity.

© energia.sk

Ilustračná foto areálu v Gajaroch: TASR/Pavel Neubauer

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.